DSİ HATAY’A İKİ YENİ ESER KAZANDIRIYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 02:41

DSİ HATAY’A İKİ YENİ ESER KAZANDIRIYOR

DSİ HATAY’A İKİ YENİ ESER KAZANDIRIYOR
Son Güncelleme :

15 Mart 2021 - 18:17

Bu Haber 11 kez okunmuştur.
reklam

DSİ Hatay’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Hatay ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
Ülke çapında önemli projelere imza atan ve Ülkemizin en önemli yatırımcı kuruluşu olan DSİ, geliştirdiği projeler ile suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde planlanan yatırımları milletimizin hizmetine sunmaktadır. Bu bağlamda yer altı suyunun rezerv ve kalite açısından korunması ve özellikle temiz içmesuyu sağlanması maksadıyla Yeraltı Barajları ve Yeraltı Suyu Suni Besleme Projelerinin inşa edilmesine başlanmış ve Hatay ilimiz de bu eserlerden nasibini almıştır.
Hatay Kırıkhan ve Serinyol ilçelerinde iki farklı Yeraltı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Yeraltı Barajları ve YAS Suni Besleme Projeleri, yeraltı suyu akımına karşı geçirimsiz bir perde oluşturmak suretiyle genellikle topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu vadi alüvyonlarında veya sahil akiferlerinde inşa edilmektedir. Bu Projeler, daha düşük maliyetle faydaya dönüşmektedir. Buharlaşmaya bağlı su kaybı söz konusu değildir. Kamulaştırma maliyeti bulunmamaktadır. Çevre dostu olan Yeraltı Barajları, kısa sürede ve düşük maliyetlerle inşa edilmekte ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulabilmektedir.
Hatay Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Barajı İnşaatı işi ile Gündüzlü Deresi’nin yıllık 1,395 hm3 suyu derive edilerek, Amik Ovası’nda yeraltı sulamaları neticesinde düşen yeraltı suyu seviyesinin beslenmesi ve yeniden dengeye getirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Söz konusu işte yapım çalışmaları devam etmekte olup bugün itibariyle kazı-dolgu işleri ve harçlı pere işleri tamamlanmış ve fiziki gerçekleşme % 60’a ulaşmıştır.
Hatay Serinyol Yeraltı Barajı İnşaatı işinde de çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Söz konusu projenin tamamlanmasıyla birlikte; düşen yeraltı su seviyemizi artırıp, yer altı suyu ile ürünlerini sulayan çiftçilerimizin ürünlerinin güvence altına alınması hedeflenmektedir Çalışmalar kapsamında kazı-dolgu işleri tamamlanmış ve böylece fiziki gerçekleşme %48’e ulaşmıştır.
Bu iki Yeraltı Barajımızda depolanacak su ile toplamda 5 bin 114 dekar tarım arazisinin sulanması hedeflenmektedir.” dedi.
Hatay Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Barajı ve Serinyol Yeraltı Barajı’nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.188 TL gelir artışı sağlanacağını ifade eden Genel Müdür Yıldız, ülke ekonomisine de toplamda yıllık 6 milyon 72 bin 875 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

default

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.