DSİ SON 18 YILDA HATAY’DA 7 BARAJ 3 GÖLET YAPTI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

25 Mayıs 2022 - 13:23

DSİ SON 18 YILDA HATAY’DA 7 BARAJ 3 GÖLET YAPTI

DSİ SON 18 YILDA HATAY’DA 7 BARAJ 3 GÖLET YAPTI
Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 18:16

Bu Haber 15 kez okunmuştur.
reklam

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Hatay’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.
Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.
DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.
2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.
Amik Ovası’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Hatay ilinde inşa edilen 13 sulama tesisi ile 85 Bin 010 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ, “Böylece Hatay topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 65 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
898 bin 230 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Hatay’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 22 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 22 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 898 bin 230 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 1 333 700 000 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Hatay zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.
Hatay’ımıza 7 Baraj ve 3 Gölet Kazandırdık
Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Hatay’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 111 adet Tesis ile 2 milyar 800 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Hatay’da son 18 yılda 7 baraj ve 3 gölet inşa ettik.
İnşaatı Devam Eden 3 Baraj ve 4 Gölet ile 51 bin 050 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır
Diğer taraftan Hataylı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Hatay’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 3 baraj ve 4 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Hatay’a Menba Kalitesinde İçmesuyu
Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan son 18 yılda tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 800.000 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 47,01 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.
Hatay’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Ayrıca; Hatay İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 81 adet taşkın koruma tesisi ile Hatay şehir merkez, 75 adet yerleşim yeri ve 2 bin 204 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.
Hatay’ın Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor
Hatay’da son 18 yılda 2 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 51 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 13 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 25 Milyon TL katkı sunuyoruz.
Şehrimizde planlama aşamasında olan 11 adet olmak üzere toplamda 14 adet HES’le Ülkemizin enerjisine enerji katacak olmaktan gurur duyuyor, bugün itibariyle yaklaşık 200.000 hanenin enerji ihtiyacını Hatay’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz.
2 Adet Yeraltı Barajı İnşaat Çalışmaları Başladı
Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Hatay ilimizde 2 adet depolama tesisi çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.