DSİ’DEN HATAY’A ÜÇ MÜJDE BİRDEN « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Mayıs 2021 - 23:45

DSİ’DEN HATAY’A ÜÇ MÜJDE BİRDEN

DSİ’DEN HATAY’A ÜÇ MÜJDE BİRDEN
Son Güncelleme :

10 Nisan 2020 - 10:24

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Hatay iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Hatay ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.
Hatay’da 3 Baraj Tamamlandı
Birinci Müjdemiz Tahtaköprü Barajında Su Tutuldu
Bugün Hatay ilimize üç müjde veriyoruz. Bunlardan birincisi Hatay ilimizde Tahtaköprü Barajı tamamlanarak su tutulmuştur. Barajda depolanacak su ile 415 000 dekar tarım arazisinin sulanması, yılda 20,00 Gw enerji üretimi ve bunun yanı sıra bölgede taşkın riski de azaltılmış olacaktır.
Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak
Temelden yüksekliği 55,50 metre ve 326 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşan Tahtaköprü Barajının tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verimin artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 310 000 000 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.
İkinci Müjdemiz Büyük Karaçay Barajında Su Tutuldu
Hatay’ın Samandağ ilçesinde yapımı tamamlanan Büyük Karaçay Barajı su tutmaya başlandı. Baraj sulama sağlayacak, sel ve taşkınları önleyecek, elektrik enerjisi üretecek, Antakya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır.
Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajda depolanacak su ile 35 bin 540 dekar tarım alanının sulanacak olup bununla birlikte barajımızın 123.000 m/gün içme ve kullanım suyu, yılda 15,15 Gw enerji üretimi ve taşkın kontrol faydası bulunmaktadır.
Hatay ilimize Üçüncü Müjdemiz İse Reyhanlı Barajı ve Davutlar Regülatörüdür
Reyhanlı Barajında Su Tutuldu
Hatay ilimiz için çok büyük öneme sahip Reyhanlı Barajının tamamlanarak su tutulmaya başlandı. Hataylı hemşerilerimize söz verdiğimiz gibi 50 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdük ve Reyhanlı Barajımızı tamamlayarak su tutmaya başladık. Reyhanlı Barajında depolanacak su ile 600 000 dekar tarım alanının sulanmasının yanı sıra 200 000 dekar alanında da taşkınlardan korunması sağlanacaktır.
Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak
Temelden yüksekliği 28,20 metre ve 480 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan Reyhanlı Barajının tamamlanması ile birlikte ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 620 000 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Davutlar Regülatörünü de Tamamladık
Diğer taraftan Hatay’ın en büyük projelerinden Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynaklarından Afrin çayından yıllık 21 milyon m3 suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak olan; Davutlar Regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaatı işinde iletim kanalı ve regülatör inşaatı da tamamlanmıştır. Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ( Q=1.534 m3/s) iletim kanalı olan Davutlar iletim kanalı ilimize ve ülkemize hayırlı olsun.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.