Fizik tedavi ile hayata tutunuyorlar « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 16:28

Fizik tedavi ile hayata tutunuyorlar

Fizik tedavi ile hayata tutunuyorlar
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2018 - 9:09

Bu Haber 11 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’deki iş savaş sırasında çeşitli saldırılara maruz kalarak felç olan ve normal hayatlarını sürdüremeyen kadınlar, Reyhanlı İlçesi’ndeki Suriyelilere ait Akademik Fizik Tedavi Merkezi’nde sağlıklarına kavuşturuluyor.
Suriye’de, çeşitli saldırılar sırasında ayaklarından veya ellerinden yada farklı şekillerde yaralanarak felç kalıp bakıma muhtaç hale gelen Suriyeli kadınlar Akademik Fizik Tedavi Merkezi’nde, yaşadıklarını unutmaya ve kendi ayakları üzerinde durmak için tedavi ediliyorlar.
Suriyeli kadınlardan Hiam Ramazan, yaşadığı Şam’da evlerine düşen iki füzenin etkisi ile ayaklarından yaralandığını ve felç kaldığını söyledi. Yatağa mahkum kalan ve 2 yıl süreyle 2 kızı ile birlikte Şam’da cezaevinde yattığını anlatan Ramazan, daha sonra serbest kaldığını ve İdlib’e getirildiğini belirerek, “Merkezde tedavi görüyorum. Normal hayatıma devam edeceğim. Tedavim iyi gidiyor. Bu arada bizleri kabul ederek canımızın kurtulmasını sağlayan ve bizleri kabul eden Türkiye’ye, tedavimi yapan doktorlara teşekkür ediyorum” dedi.
Akademik Fizik Tedavi Merkezi Müdürü Fizyoterapist Dr Ali Hassan, hayırsever ve çeşitli derneklerin desteği ile açtıkları merkezde günlük 120 kadına hizmet verdiklerini, tedavilerini yaptıklarını söyledi. Hasta kadınları kendilerine ait iki araçla günlük rutin olarak merkeze getirip seans sonucu tekrar götürdüklerini ifade eden Hassan şunları söyledi;
“Bize gelen kadınların tamamı savaş sırasında çeşitli saldırılarda felç kalanlardır. Onlara sahip çıkmak, yatağa mahkum kalmalarını önlemek amacıyla merkezimizde fizik tedavilerini yapıyoruz. Çoğunun durumu ağır ve ciddiydi, tedaviler olumlu sonuç veriyor, hatta kadınlar kendi ayakları üzerinde durmak için çaba gösteriyorlar.
Merkezimizde Suriyeli gönüllü 17 fizyoterapist görev yapıyor, hepimizin amacı bu durumda olan kadınları hayata bağlamak ve başkalarına muhtaç olmaktan kurtarmaktır.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.