GAZİ VEKİL TÜRKOĞLU, MALAZGİRT ZAFERİNİ KUTLADI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Ekim 2021 - 01:06

GAZİ VEKİL TÜRKOĞLU, MALAZGİRT ZAFERİNİ KUTLADI

GAZİ VEKİL TÜRKOĞLU, MALAZGİRT ZAFERİNİ KUTLADI
Son Güncelleme :

28 Ağustos 2018 - 9:29

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

15 Temmuz Gazisi Olan AK Parti Hatay Milletvekili, MKYK Üyesi, Ecz. Hacı Bayram Türkoğlu, Malazgirt Zaferinin 947. Yıl Dönümü Münasebetiyle Bir Kutlama Mesajı Yayınladı.
“26 Ağustos 1071 Yılında Malazgirt Savaşında Sultan Alparslan ve Onun Şanlı Ordusunun Elde Ettiği Muvaffakiyetin Neticesinde Anadolu Coğrafyasının Bu Aziz Millete Vatan Oluşunun 947. Yıl Dönümünü Dirlik, Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Ruhu İçinde, Aynı İnanç, Aynı Kıvanç İle Kutluyoruz.” Diyen Türkoğlu; “2200 Yıllık Devlet, 1400 Yıllık Medeniyet, 1000 Yıllık Hâkimiyetle Dünya Tarihinde Örneğine Az Rastlanır Kutlu Bir Maziye Sahip Olmanın Milletçe Onurunu Yaşıyoruz ve Tarihimizden Devraldığımız Kutlu Mirasla Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Millet Ülküsünde 16 İmparatorluk Bakiyesi Türkiye’mizi 2071’lere Taşıyoruz” Dedi.
Ağustos Ayının Tarihi Önemine Vurgu Yapan Türkoğlu Açıklamasının Devamında; “Anadolu’nun Aziz Milletimize Ebeden Yurt Oluşunu Sağlayan Malazgirt Zaferinin, Yine Kurtuluş Savaşını Zaferle Taçlandıran Büyük Taarruz Meydan Muharebesinin Ağustos Ayının Son Haftasına Tekabül Etmesi Hasebiyle, Bu Haftayı Zafer Haftası Olarak Kutluyoruz. 1071 Malazgirt’te Başlayan Kutlu Yürüyüşümüzü, Her Türlü Badirelere, Zorluklara, Güçlüklere Rağmen Kazanılan Yeni Zaferlerin Akabinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mihmandarlığında Cumhuriyetimizin Kuruluşu İle Taçlandırdık” Şeklinde İfadelere Yer Verdi.
İbn-i Haldun’un ‘Coğrafya Bir Milletin Kader’idir’ Düsturuna Vurgu Yapan Türkoğlu; “Malazgirt Zaferi İle Anadolu, Aziz Milletimizin Vatanı ve Kaderi Olmuştur. Ve Bu Zafer, Sadece Türk Milleti’nin Değil, Aynı Zamanda Dünya Tarihinin de Akışını Değiştiren Bir Destandır. Hiç Şüphesiz ki; Bugün Ulu Hakan Alparslan’ın ve Aziz Şehitlerimizin Yadigârı Olan Anadolu’ya Sahip Çıkmak, Sadece Altında Binlerce Kefensiz Yatan Bu Vatana Sahip Çıkmak Değil, Aynı Zamanda İnsanlığın Saadet ve Kurtuluşuna da Hizmet Etmektir.” İfadeleriyle de, Anadolu’nun Fethinin Türk-İslam Dünyası ve İnsanlık Tarihi Adına Bir Dönüm Noktası Olduğunun Altını Çizdi.
Malazgirt Zaferinin Büyük Bizans Ordusuna Karşı Elde Edilen Sadece Askeri Bir Zafer Olmadığını Söyleyen Türkoğlu; Bu Zaferin Bir Diriliş, Bir Kuruluş, Bir Varoluş, Bir Kıyam ve Bir Şahlanış Olduğuna Atıfta Bulundu ve Sözlerinin Devamında; “Malazgirt Zaferi; Anadolu Selçuklu Devleti’nin, 7 İklim, 3 Kıtada 624 Yıl Hüküm Süren Cihan Devleti Osmanlı’nın ve Nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun Referans Noktasıdır” İfadelerine Yer verdi.
Malazgirt Zaferini Hak ve Batılın Savaşı’nda Hak Adına Anadolu’nun Vatan Kılındığı Şanlı Bir Destan Olarak Nitelendiren Türkoğlu; “Bizans Sultasındaki Anadolu Coğrafyasının Kilidini Kırarak Bu Toprakları İslam’ın ve İnsanlığın Hizmetine Açan Malazgirt Zaferi, Bizim Kıvanç Kaynağımızdır. Bu Savaşın Başında Askerlerine Seslenen Büyük Komutan Alparslan’ın; ‘Burada Allah-u Teâlâ’dan Başka Bir Sultan Yoktur. Emir ve Kader O’nun Elindedir’ Diyerek Kefenini Giymesi, Bu Aziz Milletin Asil ve Vakur Duruşunun Tarihi Bir Sembolüdür. Ve Günümüzde Dâhili ve Harici Düşmanların Türlü Türlü Entrika, Desise ve Tasallutuna Rağmen, Bu Aziz Milletin Her Türlü Badirelere ve Zorluklara Karşın Gösterdiği Azim ve Kararlılık, İşte Tam da Bu Malazgirt Ruhudur” Dedi.
Malazgirt İle Başlayan Kardeşliğe Atıf Yapan Türkoğlu; “Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın Üzerine Yürüyen Bizans Ordusunda Bulunanların Ortak Adı “DÜŞMAN”dı. Selçuklu Ordusunun İçinde Yer Alan Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abaza’dan Müteşekkil Mücahitlerin Ortak Adı İse “KARDEŞ”ti. İşte Bu Kardeşlik Ruhu İle Malazgirt’te, Niğbolu’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuz’da Destan Yazan Bu Aziz Millet, Üzerinde Oynanan Her Türlü Siyasi, Askeri, Ekonomik ve Finansal Darbelere Karşı da Tek Yürek, Tek Bilek Olmuştur ve Olmaya da Devam Ediyor. İşte Bu Ruh, Bizi Ayakta Tutuyor, İşte Bu Ruh Sayesinde 2053, 2071’lere Doğru Emin Adımlarla Kutlu Yürüyüşümüzü Sürdürüyor ve Büyük Türkiye’yi Birlikte İnşa Ediyoruz” Dedi.
Milletvekili Türkoğlu Mesajını Şu İfadelerle Tamamladı:
Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıl Dönümü Vesilesiyle; 26 Ağustos 1071’de Anadolu’nun Kapılarını Bize Açan ve ‘Size Öyle Bir Vatan Aldım ki, Ebediyen Sizin Olacaktır’ Diyen Sultan Alparslan ve Şanlı Bir Direnişle Müdafaa Ettiği Bu Güzel Vatanın Ebeden Türk Yurdu Olmasını Sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başta Olmak Üzere; Kanlarıyla Destan, Cesaretleriyle Tarih Yazarak Bize Bu Kutlu Vatanı Emanet Eden Aziz Şehitlerimizi Saygı ve Rahmetle ve Gazilerimizi Minnetle Yâd Ediyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Tüm Mensuplarını, Kıymetli Hataylı Hemşerilerimizi ve Aziz Milletimizi En İçten Dileklerimle Selamlıyorum”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.