Göç İdaresi’nden bilgilendirme toplantısı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

9 Aralık 2021 - 16:37

Göç İdaresi’nden bilgilendirme toplantısı

Göç İdaresi’nden bilgilendirme toplantısı
Son Güncelleme :

19 Ekim 2019 - 10:47

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde, Kaymakam Ali Candan başkanlığında, İlçe Göç İdaresi’nce yapılan toplantıda kurum amirleri, kanaat önderleri ve Suriyelilerin katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ‘Mahalle Filmi’ gösterimiyle başlayan toplantıda, Türk vatandaşları ile Suriyeli misafirlerin birlikte yaşamanın hak ve ödevleri, kardeşlik olgusunun devamı için dikkat edilecek hususlar, eğitim, sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere erişim, Suriyeli misafirlerin kamu hizmetlerinden daha etkin yararlanabilmeleri için öneriler ve bilgilendirmelerde bulunuldu.
Türk toplumunun milli değerleri, örf ve adetleri gözetilerek misafirperverce savaşın ilk yıllarından beri Suriye halkının ağırlandığını söyleyen Kaymakam Candan, bu süreçte her iki ülkenin kardeşçe yaşadığının görüldüğü ve iki milletinde refah ve huzur içerisinde yaşamaya devam edebilmesi için Suriyelilerin üzerine düşen görevi yerine getirmelerini, özellikle sosyal medya aracılıyla araya fitne sokarak iki tarafı karşı karşıya getirme çabasında bulunanların olduğunu ve bu nedenlerden dolayı hassas olunması gerektiğini ifade etti. Candan, bu tarz provokasyonlara müsaade edilmeyeceğini, güvenlik birimlerine yardımcı olunmasını, lüzumsuz gerilime meydan verilmemesini ve sağduyulu olunması gerektiğini de söyledi.
Göç İdaresi Temsilcisi Ferhat Bildik’in slayt sunumunun ardından, Suriyeli kanaat önderlerinden Usama Safi, ve Semir Ğannem’in ‘Türk vatandaşları ile uyum içinde Yaşamak’ üzerine adlı konuşmalarıyla devam eden toplantıda, Suriyeli kanaat önderleri “Bugüne kadar gösterdiğiniz misafirperverliğiniz, ev sahipliğiniz ve yardımlarınız için şükranlarımızı sunuyoruz. Biz Suriyeliler, başka ülkelerde mülteci konumunda büyük sıkıntı içinde yaşarken Türkiye’de kendimizi kardeşlerimizin evinde hissettik “ dedi.
Suriyelilerin sorunları ve taleplerini de dinleyen Kaymakam Candan, sorunların çözümü noktasında ilgili tüm kurumların gereken hassasiyeti gösterdiğini ve koordineli bir şekilde çalışmaların devam edeceğini belirtti.

????????????????????????????????????


????????????????????????????????????


????????????????????????????????????


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.