Görenler şaşkına dönüyor; hurdadan balina heykeli « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

31 Temmuz 2021 - 05:23

Görenler şaşkına dönüyor; hurdadan balina heykeli

Görenler şaşkına dönüyor; hurdadan balina heykeli
Son Güncelleme :

10 Nisan 2020 - 10:25

Bu Haber 17 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde mozaik ve hurda sanatçısı Mervan Altınorak ile kızı Dilara, hurda ve plastik parçalarları ile yaptıkları heykellerine her geçen gün bir yenisini ekliyor.
Kızı Dilara Altınorak hurda ve plastik kullanarak balina, babası Mervan ise hurda parçalarından 3 katlı pasta yaparak heykeller yapma çalışmalarına devam ediyor.
PLASTİK VE HURDADAN BALİNA
Lise öğrencisi Dilara Altınorak(19), denizden topladığı plastik ile hurdacılardan aldığı atıkları birleştirdi ve midesinde ortalama 40 kilo atıkla yaşayabilen balinanın heykelini yaptı. Yaklaşık 9 aydan bu yana hurda ve plastik sanatı ile ilgilendiğini anlatan Altınorak, “Atıklardan şimdiye kadar kartal ve kelebek heykelleri yaptım. Bunun yanında çeşitli resimlerde yaparak çalışmalarımı sürdürüyorum. 4 ay önce çevre kirliliği hakkında bir proje için çalışma başlattım. Bu çalışmam sırasından midesinde 40 kilo plastik atık saklayabilen bir balinanın yaşamına ilişkin bilgiler elde ettim. Çalışmaya başladım ve 4 ayda tamamladım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü sıfır atık mavi projesini destekliyorum ve herkesi bu projeye destek vermeye çağırıyorum” dedi.
HURDADAN 3 KATLI YAŞ PASTA HEYKELİ
Hurda ve mozaik sanatçısı Mervan Altınorak ise kızının tasarımını hayata geçirerek 3 katlı yaş pasta heykeli yaptı. Altınorak, “Bu güne kadar hurdalarla hayvan heykelleri yaptım. Bu defa kızımın tasarımını hayata geçirdim ve 1,5 metre yüksekliğinde 80 kilogram ağırlığında 3 katlı pasta heykeli yaptım. Her defasında çalışmalarıma yenilerini eklerken, pasta heykelimin İstanbul’da bulunan çikolata müzesinde sergilenmesini arzu ediyorum” diye konuştu.
Altınorak, yaptığı pasta heykelinde oto yedek parçaları, buji, vida, yay ve somun gibi parçaları kullandığını da kaydetti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.