Grip Salgını Koronavirüsü Aratmıyor - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Mayıs 2024 - 22:58

Grip Salgını Koronavirüsü Aratmıyor

Grip Salgını Koronavirüsü Aratmıyor
Son Güncelleme :

23 Ocak 2023 - 17:07

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Grip vakalarında önceki yıllara göre belirgin bir artış yaşanıyor. Hekimler tedaviye karşı inatçı ve iyileşmesi haftalar sürebilen yeni grip salgınına karşı halkı uyarıyor.
Yeni yıla girdikten sonra Hatay genelinde hem yetişkin hem de çocukları sarsan grip vakalarında artış yaşanıyor. Toplumun tüm kesimlerinde özellikle çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çeken hekimler, salgına karşı uyarıda bulundular.
Son günlerde çocukların yoğunlukta olduğu ciddi bir salgın yaşandığına işaret eden hekimler, “2 yıldır coronavirüs nedeniyle çocuklar evdeydi. Sonrasına birden evden çıktılar, solunum yolu enfeksiyonu daha az görülüyordu. Aileler ve çocuklarda maske takıyordu. Dolayısıyla uykuya dalan enfeksiyonlar birden uykudan kalktı ve daha güçlü şekilde karşımıza çıktı” görüşünü belirttiler.
ÜÇLÜ PANDEMİYE DİKKAT
Bugünkü salgının üçlü pandemi olarak nitelendirildiğini vurgulayan hekimler, “RSV corona virüs ve infilenzo hepsi ile karşı karşıyayız. Ateş ve mide bulantısı, kas ağrıları, geçmeyen ağrılar var. Çocukların korunması için ailelerle birlikte kalabalık ortamlarda mutlaka maske takmaları gerekiyor. Hasta olan çocuk okula gönderilmemeli, çocuklara sürekli antibiyotik de verilmemeli” diye uyarılarda bulundular.
Doktorlara göre bu kış yoğun geçen grip vakalarının temel nedeni, koronavirüs pandemisiyle geçen iki yılı aşkın sürede bu virüslerle hiç karşılaşmayan bağışık sisteminin ‘tembelleşmesi’ olarak görüyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.