GÜZELMANSUR: DEPREM ŞEHİTLERİNE 500 BİN TL TAZMİNAT ÖDENSİN - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Temmuz 2024 - 03:05

GÜZELMANSUR: DEPREM ŞEHİTLERİNE 500 BİN TL TAZMİNAT ÖDENSİN

GÜZELMANSUR: DEPREM ŞEHİTLERİNE 500 BİN TL TAZMİNAT ÖDENSİN
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2023 - 16:20

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, depremlerde ölenlerin ailelerine en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının 100 katı nakdi tazminat ödenmesi için kanun teklifi verdi.
CHP’li Güzelmansur’un teklifi yasalaştığından depremden hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine 500 bin liraya yaklaşık nakdi tazminat ödenecek. 3294 Sayılı Kanun’da değişiklik öngören teklif ile deprem şehitlerinin kanuni mirasçılarına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan ödenecek tazminatın hesap ve tahakkukunda veraset ilamı ile aile nüfus kayıt örneği esas alınacak.
GEREKÇE DEPREM ACILARINI HAFİFLETMEK
Güzelmansur kanun teklifinin gerekçesinde can kayıplarında, deprem öncesinde ve sonrasında iktidarın gerekli ve yeterli tedbirleri almamasının payının büyük olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Hem deprem gerçeği göz önünde bulundurarak gerekli tedbirler alınmamış, hem imar aflarıyla kaçak yapılaşmaya göz yumulmuş, hem de deprem sonrasında acil müdahale planları yetersiz kalmış ve arama kurtarma çalışmalarına geç başlanmıştır. Bu ve benzeri yükümlülük ihlalleri ve ihmaller nedeniyle depremde yaşanan can kayıpları ile diğer manevi ve maddi kayıpların devlet tarafından tazmin edilmesi gerekmektedir. Depremlerde hayatını kaybedenlerin yakınları sadece can kayıpları yaşamamış evleri ve işyerleri yıkılmış, çok ciddi maddi kayıplar ve gelir kaybı da yaşamışlardır. Bu durumdaki vatandaşlarımıza hayatlarını normalleştirebilmek ve yaşadıkları maddi bunalımı bir nebze de olsa hafifletebilmek için nakdi tazminat ödenmelidir.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.