GÜZELMANSUR: HATAY’DA FABRİKALAR KAPANIYOR! « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Eylül 2021 - 15:42

GÜZELMANSUR: HATAY’DA FABRİKALAR KAPANIYOR!

GÜZELMANSUR: HATAY’DA FABRİKALAR KAPANIYOR!
Son Güncelleme :

19 Şubat 2021 - 10:08

Bu Haber 11 kez okunmuştur.
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da tehlike çanlarının çaldığını söyledi.
Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde firma sayısının 51’e düştüğünü ifade eden Vekil Güzelmansur, bin 213 şirketin de iflas bayrağı çektiğini söyledi.
2 BİN 52 ŞİRKET KONKORDATO İLAN ETTİ
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekonomik krizin ayak izlerinin iflas başlatan ve konkordato ilan eden şirket sayılarında rahatlıkla görülebildiğini söyledi.
Ticaret Bakanlığı’ndan edindiği bilgileri paylaşan Güzelmansur: “31.12.2020 tarihi itibariyle, Türkiye genelinde haklarında konkordato kapsamında mühlet kararı verilmiş toplam 2.052 şirket bulunuyor” dedi.
BİN 213 ŞİRKET İFLAS ETTİ
Son 3 yılda iflas başlatma tescili yapılmış olan anonim şirket, limited şirket, kollektif şirket ve komandit şirket sayısının 1.213’e çıktığını aktaran Güzelmansur “Bu iflaslar, konkordatolar ülkemize daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk olarak dönüyor” dedi.
AOSB’DA İSTİHDAM 315 KİŞİ AZALARAK BİN 991’E İNDİ
Ekonomik krizin yanında Suriye krizinin faturasını ağır bir şekilde ödeyen Hatay’da da tehlike çanlarının çaldığını söyleyen Güzelmansur şöyle devam etti: “2019’da 63 firmanın faaliyet gösterdiği Antakya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (AOSB) firma sayısı geçen yıl 51’e düştü. Geçen yıl 3 firma kapandı, 4 firma kapasite düşürdü, 2 firma konkordato ilan etti, 3 firma icralık oldu. Bu 12 firmanın üretimden kopmasıyla, 2306 kişiye istihdam sağlayan AOSB’da istihdam 315 kişi azalarak 1991’e indi. Üretime dayalı, sürdürülebilir ekonomi politikaları yerine günü kurtarmaya yönelik ekonomik adımlar atıldığı sürece maalesef ki bu tablo daha da kötüleşecek.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.