Güzelmansur: Israrla Hatay İçin Karantina İstiyoruz « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Temmuz 2021 - 19:01

Güzelmansur: Israrla Hatay İçin Karantina İstiyoruz

Güzelmansur: Israrla Hatay İçin Karantina İstiyoruz
Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 15:36

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulmasına dair kanun teklifi üzerine bir konuşma yaptı. Güzelmansur konuşmasında, salgınlarda doğa tahribatının rolünü, Hatay’ın doğa ve çevre sorunlarını ve koronavirüs salgınında Hatay’ın taşıdığı riskin nedenlerini anlattı, Hatay için 2 haftalık tam karantina istedi.
DOĞA TAHRİBATI SON BULMADIKÇA SALGINLAR BİTMEZ
İnsanoğlunun doğa tahribatına devam ettikçe salgınların da kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Güzelmansur şöyle devam etti: “Ülkemiz ve tüm dünya “yüzyılın kâbusu” olarak adlandırılan bir koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Bugün bu salgının çıkış nedenine ilişkin farklı bilimsel makaleler yayınlanıyor. Ancak hepsinin bir ortak paydası var. Bu ortak payda şudur: Koronavirüs çevresel kaynaklı ve insanoğlunun doğaya müdahalesinin bir sonucu. İnsanoğlunun uzunca süre mücadele verdiği Ebola salgınının nedeni de aynıydı. İnsanların yaban hayatın merkezine otoyol açmak için ağaçlarını katletmesi ve şempanzelerin yaşam alanını yok etmesi, şempanzelerin de yer değiştirmeleri sonucu yarasalarla daha yakın temas etmeleriydi Ebola’nın sebebi. Dolayısıyla çevre saygısının yok olmasıyla, insanoğlunun kendi dışındaki canlılara yaşam alanı tanımamasıyla, doğa talanının artmasıyla böyle salgınlar daha da çok karşımıza çıkacak. Evlerimize hapsolacağız, sevdiklerimizden uzak kalacağız, özgürlüklerimiz kısıtlanacak, ekonomilerimiz alt üst olacak.”
İKTİDARIN ATADIĞI ÇEVRE AJANSI, RANT YERİNE DOĞA DİYEBİLECEK Mİ?
Rant odaklı bir iktidarın yöneticilerini atayacağı Çevre Ajansı’ndan doğa ve çevre odaklı çalışmalar beklemek noktasında şüphe duyduklarını ifade eden Güzelmansur şöyle konuştu: “Kurmak istediğiniz Çevre Ajansının yöneticilerini iktidarın belirlemesi, iktidarın da ‘çevre mi, rant mı’ ikileminde tercihini bugüne kadar hep ranttan yana kullanması, ajansın işlevselliğini sorgulamamıza neden oluyor. Örneğin ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olan Amik Gölü 1975 yılında kurutuldu. Neredeyse yarım asırdır telafisi mümkün olmayan ekolojik, sosyolojik, biyolojik ve ekonomik zararlara yol açıyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.