GÜZELMANSUR “VATANDAŞLIK ALAN SURİYELİ SAYILARI NEDEN GİZLENİYOR” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

29 Kasım 2021 - 02:26

GÜZELMANSUR “VATANDAŞLIK ALAN SURİYELİ SAYILARI NEDEN GİZLENİYOR”

GÜZELMANSUR “VATANDAŞLIK ALAN  SURİYELİ SAYILARI NEDEN GİZLENİYOR”
Son Güncelleme :

26 Ekim 2021 - 9:53

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili açıklama son olarak Aralık 2019’da yapılmıştı. 22 ay önce Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda 110 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildiği açıklanmıştı. Sonraki süreçte vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıysa sır gibi saklanıyor. Suriyelilerin taleple değil, aranarak davetle Türk vatandaşlığı verilmeye çağrıldığına dair seçim bölgesinden sık sık ihbar ve şikâyetler alan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un konuyla ilgili soruları da cevapsız bırakıldı.
Kaç Suriyelinin vatandaşlık aldığına dair 2 önerge veren Güzelmansur’un soruları aylar sonra gönderilen cevaplarda “5901 sayılı Türk vatandaşlığı Kanununun Uygulanasına İlişkin Yönetmeliğe göre gerekli iş ve işlem ler yapılmaktadır” denilerek geçiştirildi.
Güzelmansur bu defa “2020 yılında ve 2021 yılının ilk 3 ayında T.C. vatan daşlığı verilen Suriyeli sayısı nı” Bilgi Edinme Yasası kapsamında öğrenmeye çalıştı. Bilgi edinme başvurusu da “ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi oldu ğundan konu ile ilgili olumlu yanıt verilememektedir” denilerek reddedildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Güzelmansur şöyle konuştu: “Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili soru önergelerine dalga geçer gibi cevaplar verilmesi millet iradesine saygısızlığın göstergesidir. Sonuçta ben bu soruları vatandaşların talebiyle soruyorum. Bana değil halka cevap verilmiyor. Halktan neyi gizliyorlar? Bilgi Edinme Yasası çerçevesin de verilen cevaba gelince Neyin özel çalışmasını gerektiriyormuş anlaşılır gibi değil. Devletin göç ve göçmen politikasının şeffaflıktan bu kadar uzak olması demokrasi adına çok üzücü. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapmadığı o özel çalışmayı ben yaptım. Aralık 2019 – Temmuz 2021 arasındaki 19 ay da, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı en az 110 bin. Buradan şu sonuç çıkıyor: Suriyelilere TC vatandaşlığı verme süreci hızlandırılmış. 7 yılda 110 bin Suriyeliye TC vatandaşlığı verilmişti. 19 ay da 110 bin Suriyeli daha vatandaş yapılmış. Şu anda toplamda en az 220 bin Suriyeli TC vatandaşlığı almış durumda.”
Vatandaşlık verilen Suriyeli sayılarının bazı yerlerde seçmen dengelerini değiştirme ye başladığını söyleyen Güzelmansur şöyle devam etti: “Örneğin Hatay’ın Yayladağı ilçesinde son 19 ayda verilen vatandaşlıklarla Suriyeli seçmenin ilçedeki toplam seçmene oranı %19’a yükseldi. Diğer bir deyişle, Yayladağı’nda, neredeyse her 5 seçmenden biri Suriyeli”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.