GÜZELMANSUR’DAN KANUN TEKLİFİ 3 YIL PRİMİ OLAN ESNAF VE MEMUR AİLESİNE ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANACAK « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 01:37

GÜZELMANSUR’DAN KANUN TEKLİFİ 3 YIL PRİMİ OLAN ESNAF VE MEMUR AİLESİNE ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANACAK

GÜZELMANSUR’DAN KANUN TEKLİFİ 3 YIL PRİMİ OLAN ESNAF VE MEMUR AİLESİNE ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANACAK
Son Güncelleme :

19 Şubat 2019 - 9:25

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, vefat eden esnaf ve memurlar ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1080 güne (3 yıl) indiren Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.
CHP’li Güzelmansur’un Kanun Teklifi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde değişiklik öngörülüyor. Söz konusu bentte ölüm aylığı için gerekli olan 1800 günlük prim gün sayısı 1080’güne indiriliyor.
YASALAŞTIĞINDA BİNLERCE YETİM ÇOCUK GELİRE KAVUŞACAK
Ölüm aylığı için gerekli olan prim şartının 2008’de yapılan yasal değişiklik öncesinde 3 yıl olarak uygulandığına dikkat çeken Güzelmansur “Yasa 1800 günlük primi şart koştuğu için şu anda 1500 gün hatta 1700 günün üstünde ödenmiş primi olduğu halde aylık bağlanmayan aileler var. Vefat ile telafisi olanaksız kayba uğrayan, çalışan eşin desteğinden yoksun kalan dul eş ve yetim çocuklara 5 yıllık prim şartı nedeniyle ölüm aylığı bağlanmaması bu aileler için acıyı ve mağduriyeti katlayarak artırmaktadır. Ölüm aylığı için gerekli olan prim şartını 3 yıla indiren Kanun Teklifim ile binlerce mağdur eşin ve yetimin çocuğun ölüm aylığı ile bir gelire kavuşturulması amaçlanmaktadır” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.