Hambolat: Beslenme ve su önemli « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Temmuz 2021 - 11:45

Hambolat: Beslenme ve su önemli

Hambolat: Beslenme ve su önemli
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2020 - 19:53

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Sağlıklı ve doğal beslenmemizi sürdürebilmek için mevsimine uygun beslenme alışkanlıklarımızı da şekillendirmemiz gerektiğini söyleyen Dr. Mustafa Hambolat “Mevsimlerin değişmesi ve sıcaklıkların artmasıyla beslenme düzenimiz ve metabolizmamız bu yeni duruma uyum sağlayamadığı bu dönemde sıcaklığın etkisiyle bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmamız muhtemeldir. Doğru ve düzenli beslenme alışkanlıklarıyla bu sorunlarla karşılaşma ihtimalimizi azaltarak kendimizi daha iyi hissedebiliriz, sağlıklı bir yaz mevsimine geçirebiliriz” dedi.
SUYU HAYATIMIZIN MERKEZİNE KOYMAYA ÇALIŞMALIYIZ VE DÜZENLİ SU İÇMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMELİYİZ.
İl Müdürü Hambolat, vatandaşlara yaz aylarında bol su tüketmelerini önererek, Suyun; “hücrelerimizin yaşamsal faaliyetleri, vücut ısısının dengelenmesi ve fonksiyonlarını yerine getirmesi için son derece önemlidir. Sıcaklıkların artmasıyla vücuttan sıvı kaybı artar ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için özellikle yaz mevsiminde su tüketimini arttırmamız gerekir. Çünkü eksikliğinde istemediğimiz bir takım sağlık sorunları ortaya çıkar. Normal bir bireyde günlük ortalama 2-2,5 litre olan su ihtiyacı yaz döneminde 3 litreye kadar çıkabilmektedir. Spor yapanların, ağır işte çalışanların ise günlük su tüketimini biraz daha arttırması önemlidir. Su içmek için susamayı beklemeden suyu hayatımızın merkezine koymaya çalışmalıyız ve düzenli su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.
Yaz aylarında serinlemek için tüketilen gazlı içecekler, hazır meyve suları ve alkol, şeker içerikleri ve katkı oranlarının yüksek olması nedeniyle serinletmenin aksine vücutta bazı sağlık problemlerine yol açmakta ve boş kalori alımına neden olmaktadır diyen Hambolat ‘’Aşırı kalori alınması yağlanma ve beraberinde obeziteyi arttırır. Bunların yerine daha çok süt, ayran, şekersiz limonata, sade maden suyu ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Çay ve kahve de diüretik etkisinden dolayı vücuttan su atımına sebep olduğu için aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
Yaz mevsimi bizlere sağlıklı ve doğal meyve ve sebzeler sunuyor aslında. Bu dönemde meyve olarak karpuz, kavun, şeftali, kiraz, üzüm, incir ve kayısı; sebze olarak domates, salatalık, patlıcan, biber, taze fasulye, kabak ve daha sayamadığımız birçok sağlıklı besinler tüketmek önemli. Her besini mevsiminde ve taze olarak tüketmek alışkanlığına sahip olmalıyız. Sebze ve meyve grubu özellikle yüksek posa içerikleri sayesinde günlük posa ihtiyacımızın önemli bir kısmını karşılamaktadır” diye konuşarak diyabet hastalarının özellikle meyvelerin, şeker içeriğinin yüksek olduğunu unutmaması gerektiğini ve tüketim konusunda önerilere uymaları gerektiğini söyledi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.