Harp Silahı Görünümlü Yivsiz Tüfek Kullanımı ‘Yasak’ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2021 - 16:25

Harp Silahı Görünümlü Yivsiz Tüfek Kullanımı ‘Yasak’

Harp Silahı Görünümlü  Yivsiz Tüfek Kullanımı ‘Yasak’
Son Güncelleme :

24 Şubat 2017 - 7:49

Bu Haber 132 kez okunmuştur.
reklam

Hatay gibi sınır illerinde, harp silahı görünümlü yivsiz silah kullanımının yasak olduğu belirtildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay halkının bilgilenmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili Genelgesi’ni şöyle duyurdu:
“İçişleri Bakanlığı’nın 31/01/2017 tarihli yazısı ile Hatay Valiliği’nin oluruyla yayımlanan TSE 870 standartlarına aykırı olmasa da, bu silahlardan, güvenlik kuvvetlerimiz ile dünya ordularında kullanılan M16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin taşınarak, özelikle terör olaylarının yaşandığı bölgelerde bu silahları taşıyanlarla ilgili olarak avcı-terör örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabilmektedir.
Yapılan keşif ve gözetleme faaliyetlerinde, uzun namlulu ve tam otomatik harp silahlarına benzerliğinin yanlış anlamlara ve müessif olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirilmiş olup, 2935 sayılı olağanüstü Hal Kanunu’nun 11’inci maddesince, genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla tedbirler alınacaktır.
Ruhsatlı da olsa, her nevi silah ve merminin taşınmasının-naklinin yasaklanacağı hükmü yer almaktadır.
İlimizin, iç savaş yaşanan Suriye Arap Cumhuriyeti ile sınırının olması sebebiyle, ilimiz kırsalında terör örgütlerinin faaliyetlerine yönelik devamlı güvenlik görevlilerimizce operasyon el faaliyetler devam etmektedir.
M16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz yivsiz av tüfeklerinin avcı ve terör örgütü mensubu şahısların kullanmasında ayrım yapmakta zorluk yaşanacağından, Valilik makamının 08/02/2017 tarihli olurlarıyla, il genelinde yivsiz av tüfeklerinin OHAL süresince taşınması ve kullanımı yasaklanmıştır. Verilen bu emre aykırı davranılması halinde, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi’ne göre 227 TL para cezası ile cezalandırılacağı duyurulmuştur.”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.