HATAY, ANTALYA EXPO 2016’DAN ÖDÜLLE DÖNDÜ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

30 Kasım 2021 - 02:51

HATAY, ANTALYA EXPO 2016’DAN ÖDÜLLE DÖNDÜ

HATAY, ANTALYA EXPO 2016’DAN ÖDÜLLE DÖNDÜ
Son Güncelleme :

31 Ekim 2016 - 18:14

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Expo 2021’e iddialı hazırlanan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antalya ev sahipliğinde gerçekleştirirken Expo 2016’nın kapanış töreninde ‘En İyi Tarih Tanıtımı Ödülü’ne layık görüldü. Hatay Bahçesi temasıyla Expo boyunca devam eden ve büyük ilgi gören mozaik tablo yapımları, halk oyunları gösterileri, geleneksel kına geceleri gibi faaliyetler ödülü getiren başarılı çalışmalar oldu.
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Expo 2016 Antalya’nın kapanış töreninden anlamlı bir ödülle döndü. Yöreye özgü halk oyunlarından, kına gecelerine, mozaik yapımından kentin ileri teknoloji hazırlanmış simülasyon görüntülerine kadar pek çok tanıtım faaliyetinin gerçekleştirildiği fuarda Büyükşehir Belediyesi, ‘En İyi Tarih Tanıtımı Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’ndan Emine Atmaca aldı. Fuar boyunca binlerce kişinin ziyaret ettiği Hatay Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikler ve yapılan gösteriler büyük ilgi gördü. Avlusunda Antakya kahvesi, Hatay’ın meşhur künefesi, geleneksel kömbe ve kabak tatlısının ikram edildiği eski Antakya evinden mozaik tablo yapımlarına, halk oyunları gösterilerinden geleneksel kına gecelerine kadar düzenlenen birçok etkinlik yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı haline geldi.
“EXPO 2021’İN PROVASI OLDU”
Expo 2016’da Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne verilen ödülün önemine değinen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, fuar boyunca Hatay’ı layıkıyla tanıtmak için başarılı çalışmalar yapıldığını söyledi.
Verilen ödülün bu çalışmaların bir ürünü olduğunu belirten Başkan Savaş, ” Antalya’da düzenlenen Expo 2016, geniş tanıtım imkanları bulduğumuz etkili bir fuar oldu. Buraya önemli projelerle ve farklı konseptlerle hazırlandık. Hatayımızı her yönüyle katılımcılara ve dünyaya tanıtmaya çalıştık. Bu bizim için de güzel bir fırsat oldu. Hatay’ın global hedeflerinden olan Expo 2021 için de burada yaptığımız hazırlıkların, projelerin ve tanıtımların adeta bir prova olduğunu söyleyebilirim. Önemli değerlendirmeler, analizler yaptık. Bu değerlendirmelerle resmen aday olduğumuz Expo 2021 için çalışmaya devam edeceğiz. Çalışmalarımız kapsamında birçok farklı medeniyeti buluşturacak Medeniyetler Bahçesi konseptinde özel bir proje hazırlıyoruz. Hatay’a yakışır bir proje olacağına ve bu başarının Expo 2021 ile taçlanacağına inanıyorum” dedi.
Expo 2016 Antalya’da tanıtımı yapılan eski Antakya Evi ve diğer yöresel öğelerin, fuar ardından Hatay’da da sergilenmesi planlanıyor.
hatayexpo2016-6hatayexpo2016-5

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.