Hatay Büyükşehir’den deprem seferberliği « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Ocak 2022 - 06:46

Hatay Büyükşehir’den deprem seferberliği

Hatay Büyükşehir’den deprem seferberliği
Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 11:16

Bu Haber 19 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın en önemli gündem başlıklarından birinin deprem olduğunu her platformda dile getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB’nin deprem olasılığına karşı yol haritasını belirleyen Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar başkanlığındaki ekibi kabul etti.
BAŞKAN SAVAŞ’A BRİFİNG VERİLDİ
Olası Hatay depremi için çizilen yol haritasının görüşüldüğü buluşmada Başkan Savaş’a yapılan çalışmalar ve alınması gereken önlemler hakkında brifing verildi.
Savaş, konuşmasında, Hatay’ın birinci derecede deprem bölgesi olduğunu hatırlattı. Savaş, “Belediye olarak bazı riskli binaları tespit ettik ancak bundan sonraki süreçte il genelinde tüm riskli binalar en kısa sürede belirlenecek” dedi.
Brifingin ardından, HBB yöneticileri, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu üyeleri ile HBB binasında bir araya geldi. Görüşmede, HAMOK üyeleri ve HBB yetkilileri deprem ile ilgili bilimsel çalışmaları ele aldı.
İhsan Çakar, toplantıda yaptığı sunumda, Hatay’da riskli binaların tespitini sürdüreceklerini belirtti. İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile iletişime geçildiğini ifade eden Çakar, yapılan çalışmalarda önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi.
ÇAKAR: TEMEL AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK VE SAHDA UYGULAMAK
Amaçlarının toplumda farkındalık yaratmak ve projelerini hızlı şekilde sahada uygulamak olduğunu ifade eden Çakar, “İlgili kurumlar ile sürekli temas halindeyiz. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi alma çalışmalarımız devam ediyor. Şimdilik bin 500 hektarlık bir alanda yürüttüğümüz hazırlıklar neticesinde nerede, ne derecede riskli yapı var ise hepsini tespit ettik. Yakın zamanda bununla ilgili bilgileri paylaşacağız” dedi.
BİLİMSEL VE AKILCI HER TÜRLÜ ÖNERİYE AÇIĞIZ
Deprem senaryolarının hepsine çalıştıklarını da ifade eden İhsan Çakar, “Deprem Yönetmeliği öncesi yapılan binaları araştırarak işe başladık. Konunun ilgilileri ile mutabakata vardığımız zaman sahaya ineceğiz. Ortaya koyacağımız projede öncelik can güvenliği olacak. Hak sahiplerini mağdur etmeden, herkesin mutlu olacağı bir çalışma yürütemezsek başarılı olma şansımız yok” dedi

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.