Hatay Valiliği’nden “Saint Pierre” Belgeseli « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

9 Aralık 2021 - 06:10

Hatay Valiliği’nden “Saint Pierre” Belgeseli

Hatay Valiliği’nden “Saint Pierre” Belgeseli
Son Güncelleme :

18 Haziran 2014 - 16:07

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam
Sayısız tarihi ve kültürel değerlere sahip olan ilimizi ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, bilinirliğini artırmak amacıyla 48 adet yazılı eserin yanı sıra 6 adet belgesel film hazırlayan Hatay Valiliği, bunlara bir yenisini daha ekledi.

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus diğer adıyla Saint Pierre’i ve O’nun tarafından kurulan, dünyanın ilk mağara kilisesi olma özelliğini taşıyan St.Pierre Kilisesi’ni anlatan belgesel, Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak kültür dünyamıza kazandırıldı.
Gelişmiş ekipmanlar ve deneyimli bir ekiple uluslararası yayın standartlarına uygun olarak hazırlanan 18 dakikalık belgesel filmin, yerel ve ulusal basın kuruluşlarına dağıtımı da gerçekleştirildi.
Hatay Valisi  M. Celalettin Lekesiz, ilimizin; sayısız tarihi ve kültürel değerlere sahip, insanlığın ortak macerasının yaşandığı önemli bir merkez olduğunu ifade ederek, önemli değerlerimizden bir tanesinin de, özelde Hıristiyan vatandaşlarımızın genelde insanlığın ortak tarihinde özel rol oynamış St. Pierre Kilisesi olduğunu söyledi.

St. Pierre Kilisesi’nin fiziksel şartlarının, tarihi önemi ile mütenasip bir hale getirilmesi için devam eden restorasyon çalışmalarıyla birlikte tüm eksikliklerinin giderileceğini de hatırlatan Vali Lekesiz, St.Pierre Belgeseli’nin gerek St.Pierre’in gerekse O’nun adını taşıyan kilisenin daha geniş kitlelere tanıtılmasına büyük katkı sunacağını kaydederek emeği geçenlere teşekkür etti.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.