Hatay’da 1062 kişi hayatını kaybetti « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Ağustos 2021 - 07:25

Hatay’da 1062 kişi hayatını kaybetti

Hatay’da 1062 kişi  hayatını kaybetti
Son Güncelleme :

14 Aralık 2020 - 17:14

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ilde 10 Aralık tarihine kadar corona virüsünden bin 62 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Savaş, yoğun bakımlarda yer kalmadığını belirterek bir kez daha tam kapanma çağrısı yaptı.
Hatay’daki vaka artışı ve 15 günlük tam karantina ile ilgili düşüncelerini paylaşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, şunları söyledi;
*Hatay’da kasım ayına kadar önemli bir sıkıntı yoktu. Kasım ayından itibaren pandeminin yükselmesinin en büyük sebebi havaların soğuması ve buna bağlı özellikle sobalı evlerde insanların tek bir odada uzun süre vakit geçirmesi.
*Enfeksiyon genellikle ilk beş günde çok bulaşıcı oluyor. Bir evde bir kişi hasta olunca da bu kişi evdeki ve iş yerindeki insanlara rahat bir şekilde bulaştırabiliyor. Böyle olunca da pandemi çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Birçok insanımızın enfekte olmasına ve hayatını kaybetmesine sebep oluyor.
“CİDDİ ANLAMDA DÜŞÜRECEK”
15 günlük kısıtlama getirilmesinin vaka sayılarını ciddi anlamda düşüreceğini belirten Lütfü Savaş, “15 gün içinde toplumdaki virüsün bulaşmasını yüzde 95 azaltırız. Hükümet, büyükşehir, ilçe belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, hayırseverlerimiz ve bütün dinamikler ile insanlarımızın evde kalması için imkânları birlikte hazırlayalım. İnsanlarımızın yakacak, elektrik, su masraflarını ve on beş günlük süre içerisinde ihtiyaçlarını sağlayacak imkânı verirsek can kaybını, enfekte olan insan sayısını azaltırız. Biz bu hastalıkla savaşmayı öğrenmezsek bu kışı Hatay gibi birçok ilimizde de sıkıntı ile geçirmeye devam ederiz” ifadelerini kullandı.
VEFAT SAYISINI AÇIKLADI
Lütfü Savaş corona virüsü sebebiyle kentte vefat eden vatandaşların sayısını da paylaştı. Aralık ayınının 10. gününe kadar toplam bin 62 vatandaşın corona virüsü sebebiyle hayatını kaybettiğini dile getiren Savaş, tam izolasyonun elzem olduğunu bir kez daha vurguladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.