HATAY’DA ABA GÜREŞİ RÜZGARI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

30 Kasım 2021 - 03:17

HATAY’DA ABA GÜREŞİ RÜZGARI

HATAY’DA ABA GÜREŞİ RÜZGARI
Son Güncelleme :

20 Eylül 2016 - 9:04

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın spora ve sporcuya verdiği önem, spora yapmış olduğu yatırım ve hizmetlerle gözle görünür hale gelmeye devam ediyor. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş binlerce yıllık ata sporu ve Türk kültürü olan aba güreşinin yaşatılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması için yoğun çaba harcıyor.
Bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası,18 Eylül Pazar günü (CHP) Hatay Milletvekili Serkan Topal, HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve eşi Doç. Dr. Nazan Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, HBB Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Mehmet Çaparali, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eşbaşkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, güreş ağaları Mihail Papas ve Hacı İbrahim Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş ve 26 ülkeden gelen misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Şampiyona saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
ÖZTEK’TEN BAŞKAN SAVAŞ’A SPORTİF ATILIM TEŞEKKÜRÜ
Şehre kazandırdığı spor kompleksinde binlerce başarılı sporcu yetişmesine vesile olacak olmasına, birçok ulusun ata sporu için bir araya gelmesine ve Türk kültürünün dünyaya tanıtılmasına katkı sağlayan Başkan Savaş’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eş Başkanı Prof.Dr.İbrahim Öztek “Kardeşlik ve hoşgörü şehrinde böyle bir organizasyona imza atmaktan gururluyuz.
Bu gurur Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a aittir”. ifadelerini kullanan Öztek konuşmasının sonunda Başkan Savaş’a plaket takdim etti.
BAŞKAN SAVAŞ 5 BİN YILLIK ATA SPORUNUN YAŞATILMASINA VESİLE OLMANIN HAKLI GURURUNU YAŞIYOR
Uluslararası bir organizasyona daha imza atmanın haklı gururunu yaşayan HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, ” HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi alanı içinde aba güreşleri için yaptığımız mersah bu yıl olduğu gibi gelecek yıllarda da ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Bugün burada birçok ülkenin katıldığı büyük bir şampiyonayı 2013 yılında kurduğumuz uluslararası federasyon çatısı altında yapıyoruz. Türk kültürünün 5000 yıllık ata sporunun tanıtılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Aynı zamanda bugün aba güreşi sporu ve ilimiz için önemli bir dönüm noktasını yaşıyoruz. Bu alanda hem ülkemizi temsil eden hem de yurt dışından şehrimize gelen tüm misafir sporcularımıza hoş geldiniz diyerek onlara başarı dileklerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından HBB Judo Takımı’nın küçük kızları da güreş tutarak turnuvaya renk kattı.
Hataylıların ilgiyle izlediği çekişmeli müsabakalar sonucunda, 60 kiloda Türkiye’den Samet Kumtaş, 70 kiloda İranlı Ebrahım Valıyan, 80 kiloda Özbekistan’dan Ruslan Khaıtov, 90 kiloda Türkiye’den Batuhan Efemgil ve 100 kiloda Macaristan’dan Zoltan Pentek dünya şampiyonluğunu göğüsledi.
Şampiyona sonrasında Türkiye topladığı 44 puanla ülke klasman listesinde zirvede yer alırken, Kazakistan 2’nci, İran 3’üncü oldu.
Dereceye giren sporcular madalya ve ödüllerini HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Federasyon Başkanı İbrahim Öztek ve güreş ağaları Mihail Papas ve Hacı İbrahim Yılmaz’ın elinden aldı
image_00011image_00010

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.