HATAY’DA GÖL VE GÖLETLERİNE 94.000 ADET SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Temmuz 2021 - 20:45

HATAY’DA GÖL VE GÖLETLERİNE 94.000 ADET SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI

HATAY’DA GÖL VE GÖLETLERİNE 94.000 ADET SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI
Son Güncelleme :

24 Eylül 2020 - 18:03

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Hatay İl Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, su ürünleri kaynaklarındaki doğal türlerin ve ekolojik dengenin korunması, su kaynaklarımızda biyolojik çeşitliliğin arttırılması, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” yürütülmektedir.
2020 yılında proje kapsamında, Bakanlığa bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nce ilimize 94.000 adet sazan balığı yavrusu tahsis edilmiştir.
Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar, ilimiz Kırıkhan Gölbaşı gölü, Reyhanlı Yenişehir Göleti, Merkez Karlısu göleti, Yayladağı Hisarcık, 23 Temmuz (Görentaş), Yoncakaya ve Yalaz göletlerine bırakılmıştır.
Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir’ denildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.