Hatay’ın Anavatan’a Katılışının 78. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 23:23

Hatay’ın Anavatan’a Katılışının 78. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

Hatay’ın Anavatan’a Katılışının 78. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2017 - 9:12

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde esir kalamaz” diyerek başlattığı bağımsızlık mücadelesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden bir vatanseverlik sonucunda serhat şehrimiz Hatay, tam 78 yıl önce Anavatanı’ın bir parçası oldu.
Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.
23 Temmuz 2017 Pazar günü saat 10.00’da gerçekleşen törene Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekili Serkan Topal, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Mehmet Atila Kayı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ömer Dolan, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları H. Volkan Köksal, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez ve Mahmut Hersanlıoğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı J. Tuğgeneral Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri, askeri erkân, şehit aileleri ve gazilerimiz ile çok sayıda Hataylı katıldı.
Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen tören, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Alay Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan ile Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafindan gönderilen kutlama mesajlarının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.
Saat 10.30’da Antakya Şehitliği’nde devam eden tören ise, yine çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Erdal Ata, deftere şunları kaydetti:
“Aziz Şehitlerimiz,
Milli birliğimizin önemli bir tezahürü ve kırk asırlık Türk yurdu Hatay’ın anavatana katılışı olarak tarihe nakşedilen bugün, manevi huzurunuzdayız.
Tarihi ve kültürel yapısıyla ülkemizin eşsiz bir parçası olan Hatay’ın, Anavatan’a ilhakı, Cumhuriyet tarihimizin bugün de gururunu yaşadığımız hadiselerinden biridir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün siyasi dehası ve Hataylıların büyük mücadele azmi ile gerçekleşen bu hadise, birlik ve beraberliğin tüm ordulardan daha güçlü olduğunun da bir sembolü olarak bugün bizlere ilham kaynağı olmaktadır.
Bu vesile ile Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. yıl dönümünü yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Ruhunuz şad olsun.”
Daha sonra beraberindekilerle birlikte Şehitliği gezerek karanfiller bırakan Vali Ata, şehit yakınları ile bir süre sohbet etti. Milletimizin birliği, devletimizin bekası için hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından program sona erdi.
12 (15)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.