HATAY’IN BAŞKANI HRT AKDENİZ TV’NİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 15:41

HATAY’IN BAŞKANI HRT AKDENİZ TV’NİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

HATAY’IN BAŞKANI HRT AKDENİZ TV’NİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Son Güncelleme :

08 Mart 2019 - 9:23

Bu Haber 16 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş 5 Mart Pazartesi günü HRT Akdeniz ekranlarında yayınlanan, sunuculuğunu Can Çapar’ın üstlendiği ‘Gündeme Dair’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.
İlk olarak hayata geçirdiği bazı önemli hizmetlerden bahseden Başkan Savaş, “2017 yılında yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret edeceği 2021 Botanik EXPO’sunu aldık, ardından UNESCO tarafından Gastronomi şehri ilan edildik ve şu anda dünyadaki 26 gastronomi şehrinden biriyiz. Tüm bunların yanı sıra Hatay’ın Türkiye’nin ortalamasından iki katından daha fazla kırsal kesime hitap eden bir şehir olduğu için çok fazla altyapı sorunu vardı. İl genelinde 2000 km içme suyu hattı, 1025 km kanalizasyon, 1998 km duktil ve polietilen borular döşedik. Asi Nehri için yaptığımız yeni arıtma tesisi sayesinde şehrin gözbebeği temizlendi ve adeta yeniden doğdu. Önümüzdeki günlerde de Asi Nehri’nin Defne bölgesinde olan kısmını güzelleştireceğiz. Asi Nehri için yapılan arıtma tesisi dahil olmak üzere il genelinde toplam 8 tane arıtma tesisinin yapımını tamamladık. Altınçay ve Defne bölgesinde sentetik saha yaptık. İçerisinde aba güreşi mersahının da bulunduğu ve 7’den 70’e herkesin faydalanabileceği Türkiye’nin en büyük 2. Spor kompleksi olma özelliğine sahip kompleksi hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Her açıdan desteklediğimiz Hatayspor şampiyonluğu göğüsleyerek 2. Lige çıktı. Kadın basketbol takımımız ise 2 kez Cumhurbaşkanlığı kupasını aldı. Her yıl uluslararası düzeyde aba güreşi dünya kupasını düzenliyoruz. Üst liglerde mücadele eden bir su topu takımımız var. Satranç takımımız da geçtiğimiz yıllarda süper lige çıktı. Son 3 yılda da süperligde 2 şampiyonluk ve bir 3.’lük tattık. Engelliler Basketbol takımız namağlup şekilde 2. Lige çıktı. Aynı zamanda İşitme Engelliler Futbol takımımız bu sene süper lige çıktı. Birinci ligde oynayan Voleybol takımız başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Bireysel sporlarda da ciddi başarılar sağlayan oyuncularımız var. Bizleri onurlandıran Hatayspor’umuz ise bu sene müthiş başarılar elde etti. Biz takımı aldığımızda 3. Lige düşüyordu ve 14,5 milyon borcu, kayıtsızda 2,5 milyon civarında borcu vardı. Şuanda Hatayspor’un geçmişten kalan borcu yok. İlk sene 3.lige düşmekten kurtardık. Ligde 13 puanı vardı, 13 maç kalmıştı ve kalan maçlarda 22-23 puan alarak ligde kaldık. Daha sonrasında Play-Off oynadık ve ardından şampiyon olduk. Bu sene ilk defa çıkmış olduğumuz 1. Ligde sondan 3.cü harcamadayız sanırım çok cüzi imkanlarla kurulan bir takımımız var ama kupada çeyrek finale kaldık. Son rakibimiz olan Galatasaray’a 4 berabere kaldık ve elendik. Öncesinde ise 1. Lig lideri olan Başakşehir takımını kendi sahamızda 4 gol atarak eledik. Hatayspor bu sene çok güzel şeyler başarıyor. Şuan da ligde 5. Sırada yer alıyoruz ve şampiyonluk hedefimiz var” açıklamalarında bulundu.
“HATAY’IN HER İHTİYACINI KARŞILAYAN HİZMETLER ÜRETİYORUZ”
Başkan Savaş konuşmasının devamında yapmış olduğu hizmetlere değinerek ; “Kentimize çöpten elektrik üretimi tesisi kurduk. 185 km sahil şeridi olan kentimizin, kıyı temizliği çalışmalarını 15 Nisan ile 15 Kasım tarihleri arasında 85 kişilik ekip, 2 römork ve 2 tekne yardımıyla deniz temizliğini yapıyoruz. Yazın serinlemek maksadıyla denize giren vatandaşların can kaybı yaşanmaması adına belirli noktalara cankurtaranlar yerleştirdik. Bunların yanı sıra Uğur Mumcu Battı Çıktısını, Kavaslı Battı Çıktı ve İskenderun Katlı kavşakları var 2750 metre uzunluğunda. Ayrıca Pac Meydanı İskenderun Entegre Kavşaklarını yaptı. Ulaşımda konforlu ve güvenlilik sağlandı. Ambulanslı Hayvan Barınağı hizmeti veriyoruz. Barınağın modernize çalışmalarını da tamamladık. Hatay’ın ilk ruhsatlı hayvan satış pazarını yaptık ve kullanıma başladık. Üzümdalı Mahallemizde mezbahane açtık. Toplamda 21 tane köprü yaptık, bunlardan 3 tanesini Asi Nehri üzerine inşa ettik. İl genelinde 237 menfez, 835 kilometre beton asfalt yaptık. Yollarımızın %17’sini beton asfalt yapmış olduk. 1608 kilometre sathi kaplama yaptık ama artık bu çalışmayı yapmak istemiyoruz. Çünkü sathi kaplama çalışması çok dayanıklı değil, bu nedenle daha dayanıklı çalışmalar yapacağız. 5 milyon 191 bin parke taşı döşedik, 4 bin 610 metre istinat duvarı yaptık, 16 bin 631 metre taş duvarı yaptık, her ilçemize sosyal market açarak ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaştık. Antakya ilçemize Karlısu Göleti ve Su Macera Parkı yaptık. Tarihi yapılarda restorasyon çalışmaları yaptık. 5 adet çok önemli bina satın alarak restorasyon çalınmalarını tamamladık ve fonksiyonlar yükledik. En son da Gastronomi evi yaptık. Çalışmalarını tamamladık ve yakın zamanda açılışını gerçekleştireceğiz. Bunların yanı sıra büz fabrikası kurduk ve kendi büzümüzü üreteceğiz. Kırıkhan ilçemize Tır Garajı yaptık. Yaklaşık olarak 100 tır kapasiteli bir garaj. İl geneline 19adet Çok Amaçlı Salon açtık. Reyhanlı , Yayladağı ve Antakya ilçelerimize Mezarlık Kompleksi yaptık. Kadına ve Çiftçiye Destek Projemiz ile 200 sera yaptık ve 500 bin sera dağıttık. Yoncakaya Göletini yaptık. Ulusal ve Uluslararası Fuarlara Hatay’ın markasını taşıdık. Antakya, İskenderun ve Payas ilçelerimizde Hatmek kurslarımız aktif halde bulunuyor. HATMEK ile insanlara yeni bir rızık kapısı açacak olan sertifikalı eğitimler verdik. Şehir Tiyatromuz ile 250’yi aşkın çocuk oyununu kentimizdeki tüm miniklerimize sergiledik. Bugüne kadar yanlış ve eksik yapılan haşere ile mücadele çalışmasını Büyükşehir olarak devir aldık ve 90 bin noktada doğal ilaçlarla haşere ile mücadele yapıyoruz.” dedi.
“ÇİFTÇİMİZE DESTEK VEREREK EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERİ ÜRETECEĞİZ”
Kentin ekonomisinde önemli bir rol oynayan kırsal bölgelerin sorunlarına da çözüm üreteceğini dile getiren Savaş; “Çiftçilerimiz, mazot, elektrik, tohum ve gübre fiyatlarının artışıyla tarlasını ekmekten kaçınıyor. Çünkü üretirken harcadığı parayı satışlarda elde edemeyeceğini düşünüyor. Hal böyle olunca da çiftçilerimizi biraz desteklemek gerektiğine inanıyoruz. Expo ile kadınlarımıza ve gençlerimize çok iş imkanı doğacağı düşüncesindeyiz. Bunların yanı sıra zeytin rezervlerimizin işlenmesi noktasındaki eksiklerin giderilmesini istiyoruz. Çiftçilerimiz zeytinlerin toplanmasının ardından doğru taşınamamasından dolayı eksik yağ elde ediyor ve bizde bu sorunun %75’ini üstlenerek çiftçimize destek olacağız. Hatay’ın yöresel ürünlerinin satışını yapmak üzere kooperatif kuracağız. Üreticiden direk olarak tüketiciye ulaştıracağız. Önümüzdeki süreç içerisinde kentimizin ekonomisinin daha da sığlaşacağını düşünüyoruz. Çiftçimize destek vermek istiyoruz. Ekonomik değeri daha yüksek ürünlerin üretimini yapmak istiyoruz. Önümüzdeki süreçte bizleri, tüketicilerle birlikte olurken değil, üreticilerle birlikte olurken göreceksiniz. ” açıklamalarında bulundu.
BAŞKAN SAVAŞ DEV PROJELERİNİ HEMŞEHRİLERİ İLE PAYLAŞTI
Göreve geldiği ilk günden bu yanan Hatay’ın tüm ilçelerinde asbestli ve kanserojen madde içeren tüm altyapıyı değiştirip hemşehrilerini sağlıklı su ile buluşturmak için yeni içme suyu hatları döşediğinin ve döşemeye de devam edeceğinin altını çizen Başkan Savaş, Arsuz, Defne ve Kırıkhan ilçelerine yapılması planlanan spor kompleksi ve yaşam merkezlerinden, Antakya Kültür Merkezi ve Nikah Salonu’na, sebze ve meyve hal kompleksinden, İskenderun Marina Projesi’ne, Samandağ Kent Park Projesi’nden Arıcılık Destekleme Projesi’ne kadar birbirinden nitelikli ve değerli projeleri izleyenler ile paylaştı.
Sporun insanları birbirine bağladığını ve huzura katkı sağladığını belirten Başkan Savaş, “ Spor çocukların eğitimine de katkı sağlıyor. Ders konusunda çocuklarımız motive oluyor. G. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sağlam kafa sağlam vücutta’ bulunur sözünden hareketle sporu yaşamımızın her alanına yaymayı hedefliyoruz. Geleceğe hazırlanacak çocuklar yetiştirmeyi ümit ediyoruz. Sporda iyi olan şehir, kültürde de eğitimde de ekonomide de iyi olur” dedi.
Hatay’ın bazı beldelerinin Hatay Büyükşehir Belediyesi sayesinde asfalt yol ile tanıştığını vurgulayarak üst yapı için de hız kesmeden hizmet etmeye devam edeceklerini belirten Başkan Savaş, “ Her yıl 1 milyon ton asfalt yol, 5 milyon m2 parke yol, 200 km kaldırım ve ihtiyaç duyulan her bölgeye köprü, menfez, istinat duvarı ve çevre düzenlemeleri de yapacağız.
TURİZMDEN, TİCARETE, SPOR ALANINDAN, RESTORASYONA KADAR BİRBİRİNDEN DEĞERLİ PROJELER HATAY HALKININ HİZMETİNDE OLACAK
İlçelerin giriş ve çıkışlarında da rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştireceklerini belirten Başkan Savaş, Hatay’ın önemli projelerinden biri olan Teleferik Projesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve en kısa zamanda Hatay halkının hizmetine sunulacağını ifade etti.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki hizmet dönemi için ürettiği dev projelerden biri olan “Antakya Haraparası Yaşam Alanı Projesi’ hakkında da önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “Bu projenin içerisine gastronomi, kültür ve sanat sokağı yapacağız. Tarihi eserlerimizin de sergileneceği bu alan hem yaşam hem de ticaret merkezi olacak” dedi.
Tüm bu projelerin yanı sıra Hatay’ın turizmine de katkılar sunmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Savaş, “şu anda Zenginler Mahallesi’nde 15 sokakta restorasyon çalışmaları gerçekleştirmeye devam ediyoruz, tarihi alanı restore ederek çok fonksiyonlu yerler yapacağız, o bölge bir yaşam merkezi haline gelecek” ifadelerine yer verdi.
Yapımı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan Gastronomi Evi ile ilgili bilgiler de paylaşan Başkan Savaş, “ İçerisinde Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait odaların bulunduğu Hatay’ın ev yemeklerini, yerel ve geleneksel mutfağı ön plana çıkacak” açıklamasında bulundu.
HBB Lokali ve Sosyal Tesis hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “Sofular Mahallesi’nde Gali Konağı olarak geçen evi satın alarak restore ettik. Yapacağımız sosyal tesise sadece HBB çalışanlarının değil her kesimden vatandaşın giderek keyifli vakit geçirebileceği çok güzel bir yer olacak” dedi.
Samandağ Hıdırbey’de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “ Samandağ’da 8 odalı bir yerimiz var ve restorasyona başladık. Bittikten sonra hediyelik eşya satışının yapılacağı, gelen misafirlere Hatay’ın yemeklerinin sunumunu da gerçekleştirebileceğimiz çok güzel bir turistlik yer olacak. Antakya’da da bir sabun atölyesi yaparak bu alanı bir müze gibi değerlendirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
“BÜROKRATİK ENGELLERİ AŞARSAK HIZLI BİR ŞEKİLDE BU İŞİ YAPMAYI İSTİYORUZ”
HADO(Hatay Deniz Otobüsü) hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “HADO maalesef şu anda bürokrasiyi aşamadı. Benim rakibim bu işi durduran en büyük şahsiyet. Benim rakibim kazandığı zaman bunu kendisinin de yapacağını söylüyor. Ben de sen kazanana kadar biz başlatalım diyoruz sen de devam edersin. Devlette devamlılık esastır. HADO Hatay’a büyük bir ivme kazandıracak. HADO Hatay’ın ticaret merkezi olmasına büyük katkı sağlayacak. Bürokratik engelleri aşarsak hızlı bir şekilde bu işi yapmayı istiyoruz” dedi.
İskenderun Marina Projesi hakkında da önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, Hatay’ın ticaret ve turizm merkezi olması amacıyla kara ve hava yolu dışında deniz yolundan nasıl faydalanılması konusunda önemli projeler ürettiklerinin altını çizdi.
“HER ATTIĞIMIZ ADIMDA BİZİ ENGELLEDİLER “
Başkan Savaş, “Geçen dönem mecliste her istediğimizi yapamıyorduk. Her ne kadar belediye başkanı olsam da 25 tane meclis üyesi vardı benimle birlikte. Karşımızda da 49 tane vardı. Her attığımız adımda bizi engellediler. İnşallah önümüzdeki seçimde bu sıkıntılar olmaz. Meclisin daha objektif, dağılımın heterojen olacağını ve herkesin elini taşın altına koyacak bir sistemle belediyecilik anlayışında olacağını düşünüyorum” dedi.
Hatay’ın birçok bölgesinde akıllı kavşaklar sinyalizasyon çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Savaş, ulaşımın yeni kurulan çalışmalar ile rahatladığının altını çizdi.
Başkan Savaş konuşmalarının devamında Arsuz, Defne ve Kırıkhan ilçelerinde de spor kompleksi ve yaşam merkezi projelerini hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.
BAŞKAN SAVAŞ GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLADIĞI PROJELERİ ANLATTI
Programda gerçekleştireceği projeleri de paylaşan Başkan Savaş, Antakya Kültür Merkezi ve Nikah Salonu’ndan Gençlik Parkları ve Engelsiz Spor Alanlarına, Samandağ Kent Park Projesi’nden Harbiye Master Planı’na kadar birçok önemli projeyi anlattı.
Siber güvenilir belediyecilik anlayışı ile de hareket etmeye başladıklarını belirten Başkan Savaş, yapay zekâ ile belediyecilik sistemi kuracaklarını belirtti.
“BAKANLAR BURAYA GELDİKLERİ ZAMAN KENDİ SİYASİ TEŞKİLATLARI İLE İLİŞKİYE GİRİYORLAR”
Projelerin devlet tarafından desteklenip desteklenmediği sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş, “Hatay’a gelen bakanlar bizimle ve projelerimiz ile ilgilenmediler. Bakanlar geldikleri zaman kendi siyasi teşkilatları ile ilişkiye giriyorlar. Bizden kimse brifing istemedi. Hayatta sadece bir defa brifing isteyen oldu o da Abdullah Gül cumhurbaşkanı iken istemişti. Aksine Ankara’ya gönderdiğimiz 82 yazının çoğunun cevabı bile gelmedi. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin belediye başkanıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarına ve esaslarına tabiyiz. Buraya gelen bakan veya cumhurbaşkanı brifing istese biz veririz” dedi.
“SEÇİM ÖNCESİ YATIRIM İÇİN YAPILAN BİR HAREKET”
Çevlik-Arsuz-Samandağ çevre yolu hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Hizmet yapılır biz teşekkür ederiz. Türkiye’nin neresine hizmet yapılırsa yapılsın biz çok mutlu oluruz. Çevlik yolundaki yol bizim yolumuz ve biz oranın bütün projelerini yaptık. Bütün proje bize aittir. İhaleye çıkılacak durumdaydı ve valimize de biz teslim ettik. Bizim verdiğimiz proje ile ihaleye çıktılar. Madem öyle bir projeleri vardı keşke seçim yaklaştığında değil de daha önce yapsalardı. Bu seçim öncesi yatırım için yaptıkları bir hareket” dedi.
“YILLARDIR SAVUNDUĞUMUZU ŞİMDİ KENDİLERİ YAPACAKLAR”
Antakya Atatürk Stadyumu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Ben Antakya Belediye Başkanı iken stadyumun olduğu yer TOKİ’ye verildi. Keşke yapılan stadyum EXPO alanında olsaydı da tarım alanları, ev, ova sıkıntıya sokulmazdı. Buraları yeşil alan yapmak istiyoruz diye TOKİ ile bizim yazışmalarımız da mevcut. Binalar yapılmasına karşıyız. Yeni alternatifler üretmek için çalışma yaptık onlara da farklı projeler sunduk. Oraya park, kent meydanı, otopark, engelli ve gençlik eğitim merkezleri yapalım dedik. TOKİ bu konuda ısrar edince de eğer burayı siz yapılanmaya açarsanız ve yeşil alanı katlederseniz ben bir saat içinde 50 bin kişiyi stadın çevresine yığar ve buraya hiçbir iş makinesi sokmam dedim. Bu şehrin geleceği ile ilgili yapmayın diyemiyorsanız o makamı işgal etmeyeceksiniz. Demek ki biz yıllardır doğruyu ifade ediyoruz ki yıllardır savunduğumuzu şimdi kendileri yapacaklar” dedi.
“ÇOK BAKANIN GELMESİNDEN ÖTE ÇOK İŞ YAPILMASINI ÖNEMSERİM “
Amik Ovası’nda yaşanan taşkınlar hakkında önemli bilgiler veren Başkan Savaş, “Şu an yaşananlar 2015’te de başımıza gelmişti. Evler su altında kaldı ve üreticiler zarar gördü. Oradaki 26 yerleşim yeri tedirgin yaşıyor. Buradaki esas sorun çok yağışın olması değil, yıllardır çözülmesi gereken sorunların çözülmemesi. Amik Ovası’nın kurutulması doğaya aykırı bir hadise. Asi Nehri’nden taşan sular kendi debisini karşılayamadığı için ovaya taştı. Bütün bunları çözemeyen Devlet Su İşleri 1954 yılında kurulmuş. Ama 17 yıldır da AKP hükümeti var. AKP hükümetinin çiftçileri bu sıkıntıdan kurtarması lazımdı. Çok bakanın gelmesinden öte çok iş yapılmasını önemserim. Her seçim zamanında bakanın buraya gelip söz vermesi doğru bir yöntem değil. Bakan her zaman gelsin ama her geldiğinde de bir iş yapsın” dedi.
“BEN ÇALIŞIRKEN DE HER PROJEYE KET VURAN VE ÖNÜNDE DURAN İKTİDAR TEMSİLCİLERİ VAR”
Başkan Savaş, “Hatay’a hizmet edilmesi için Ankara’daki hükümetin temsilcilerine, il başkanlarına, belediye başkanlarına ve milletvekillerine görev düşüyor. Siyaset hizmet üretme sanatıdır. Benim Ankara ile kavgam yok. Hükümet ile de yok. Ben büyükşehir belediye başkanıyım. Hatay’ın kalkınması için gece gündüz proje üretiyor ve çalışıyorum. Ben çalışırken de her projeye ket vuran ve önünde duran buradaki iktidar temsilcileri var. Böyle bir zihniyet bu şehri nasıl yönetecek?” dedi.
Yakın zamanda yapılan AKP proje tanıtım toplantısı hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Rakibimin proje üretme kapasitesi nasıl olacak ki? Bizden alıp kopya çekmişlerdir. Yarın baktığınızda bizim projelerimizin çoğunu almışlardır” dedi.
“HATAY ARTIK ESKİSİ GİBİ SAVAŞIN GÖLGESİNDE BİR ŞEHİR GİBİ GÖRÜLMÜYOR”
Başkan Savaş, “Hatay artık eskisi gibi savaşın gölgesinde bir şehir gibi görülmüyor. Özellikle gastronomiyi hayata geçirmemiz, bu konuda ivme kazandırmamız Hatay’ın bütün bu sorunlarını silecektir” ifadelerini kullandı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Ekrem İmamoğlu iyi ve vizyon sahibi bir insan. Genç ve dinamik bir kardeşimiz. İstanbul’u kazanacağını ve kazandıktan sonra da İstanbul’un iki büyük sorununu olan yapılanma kaosu ve trafik sorununu çözebilecek kapasitede biri” dedi.
Ekrem İmamoğlu’nun Hatay’ı sempatik bulduğunu da dile getiren Başkan Savaş, İmamoğlu’nun Hatay’ın şu andaki yönetim tarzını kendine örnek aldığını, İstanbul’un da böyle yönetilmesi gerektiğini düşündüğünü kendisine belirttiğini ifade etti.
Ekonomik tablonun iyileştirilmesi için geç kalınıp kalınmadığı sorusuna da cevap veren Lütfü Savaş, ülkenin ekonomik tablosuyla ilgili bilgiler verdi. Türkiye’nin borcunun 43 milyar dolardan 466 milyar dolara ulaştığını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, kişi başına düşen borcun da 10 kat arttığını ifade etti.
“BAŞKANLIK MAKAMI AZİM VE ÇÖZÜM MAKAMIDIR”
Bazı ulusal kanalların besleme olduğunu ve kendisi hakkında algı oluşturmaya çalıştığını ifade eden Lütfü Savaş, “Memleketten bihaber bazı televizyon kanalları Suriyeliler ile ilgili yaptığım açıklamada da beni hedef tahtasına koymaya çalıştılar. Ama hedeflerine ulaşamadılar. Çünkü Türkiye’deki herkes benim doğru söylediğimi bildiği için beni haklı buldu. Aynı haber kanalı 15 Temmuz sonrası HBB Meclisi’nde şehit olan masum askerler için bulunduğum saygı duruşu talebi için de karalama haberi yaptı. Beni FETÖ’cü olmakla itham ettiler. Benim söylediğimin aynısını Cumhur İttifakı’nın iki lideri de söyledi. Beni bu şehirde herkes bilir. Suriyeliler ile ilgili yaptığım açıklamada da Hatay’ın yüzde 95’i benim gibi düşünüyor. Hemşehrilerimiz ne düşünüyorsa ben de onu düşünmek zorundayım. Hak ettiğimizi almak için başlattığımız kampanyaya iktidar temsilcileri kulak tıkadı. Hatay zaten hakkını alıyor dedi. İktidar partisinin buradaki yerel yöneticileri de aynı şeyi düşündü. Ama kısa süre içinde 7 fabrika Osmaniye’ye taşındı. 5 bin işçi çıkartıldı” diyerek bulunduğu makamın azim ve çözüm makamı olduğunu belirtti.
“HAYAT DOLU, POZİTİF BİR İNSANIM”
Lütfü Savaş, programın ilerleyen dakikalarında Arsuz Derekuyu’da vatandaşlarla arasında geçen diyalogun ayrıntılarını paylaştı. Kendisinin coşkulu ve şen bir karaktere sahip olduğunu ve bunun herkes tarafından bilindiğini ifade eden HBB Başkanı, “Malum haber kanalı Suriyeliler ile ilgili beni suçlamak istedi olmadı. FETÖ ile ilişkilendirmek istedi olmadı. Bu meselede de çekilen videonun sadece bir kısmını yayınlayarak aynı şeyi yapmak istediler. Ama yine başaramadılar. Köylüye hakaret eden insan hiç oradan sarılarak ayrılır mı? Onlara hakaret etsem beni sofralarına davet ederler mi? Hatay benim evim. Ve ben kendi evimde kendi ailemle şakalaşabilirim. Hayat dolu, pozitif bir insanım. Bu da benim hayat tarzım. Ve bunu gittiğim her yere yansıtırım. Kimseye de hakaret etmem” diyerek Hatay halkının 17 yıldır iktidardan alacaklı olduğunu ifade etti.
BAŞKAN SAVAŞ’TAN ÇARPICI ÖRNEKLER
Başkan Lütfü Savaş, bir önceki yerel seçimlerde aldığı oy ve o bölgede yaptığı hizmetlerle ilgili çarpıcı örnekler verdi. Yayladağı’nın köylerinde aldığı az oya rağmen yaptığı hizmetleri sıralayan Başkan Savaş, “Yenice köyünden 2 oy aldık, 1040 metrekare parke döşedik, 4 kilometre sathi kaplama asfalt yaptık, 2 mezarlığın çevre düzenlemesini yaptık. Üçırmak köyünden 1 oy almışım, 5 buçuk kilometre sathi kaplama asfalt yapmışım. Sungur köyünden 5 oy almışım, 3 kilometre beton asfalt yapmışım. Ayışığı köyünden 8 oy almışım, Kur’an kursu için inşaat malzemesi alımı yapmışım, muhtelif yerlere parke döşemişiz. Yılanlı köyünden hiç oy almamışız, 1 adet menfez, oto korkuluk ve 68 metre taş duvar döşemişiz. Bektaşlı köyünden 2 oy almışız. 2 cami onarımı yapmışız, 7 bin metrekare parke döşemişiz, 3 kilometre sathi kaplama ve 8 adet menfez yapmışız. Belen Çerçikaya’da 3 oy almışız, 12 kilometre sathi kaplama, 1 adet menfez ve 15 metre istinat duvarı yapmışız” diyerek iktidar partisinin temsilcileri gibi oy aldığı yerlere göre hizmet yapmadığını, her bölgenin ihtiyaçlarına göre hizmet yaptığını ifade etti.
Seçmenlerin tepkilerinin nasıl olduğu sorusuna da samimiyetle cevap veren Lütfü Savaş, “Seçmenimiz işi ehline vermek istiyor. Güven istiyor. Oy almadığımız yere de hizmet ediyoruz. Hemşehrilerim bize güveniyor. Bunun için memleketten bihaber kanalların yaptığı oyunları hemşehrilerim görüyor. Hiçbir yöneticilik geçmişi olmayan, 7 yılda zengin olan biri aday oluyor. Hatay, vizyon isteyen bir şehir” diyerek SARIL kampanyasının özünde paylaşmanın olduğunu belirtti.
Kentin 7 yıldır birçok sorun yaşadığını ancak buna rağmen herhangi bir kötü olayın yaşanmadığını ifade eden HBB Başkanı, “Bunca sıkıntıya rağmen hiçbir kötü olay yaşamadık. Bunu birlikte başardık. Günlük çalışmamın yüzde 60’ını kentimizin huzuru için yapıyorum. Çünkü huzur olmayınca hiçbir şey olmuyor. Bakın Ortadoğu ülkelerinin hiçbirinde huzur yok. Bunun için birbirimize sarılmalıyız. Biz hem Hatay olarak hem de Türkiye olarak birbirimize sarılmalıyız” dedi.
Başkan Savaş, Hatay halkıyla her fırsatta kucaklaştığını yineledi ve hemşerileriyle yaşadığı sevginin karşılıklı olduğunu ifade etti.
“HEMŞEHRİLERİMLE OLAN SAMİMİYETİMİ KİMSE BOZAMAZ”
Programın ilerleyen dakikalarında iktidar partisinin bazı yöneticilerinin ekranlara yansıyan görüntüleri yer aldı. Beşir Atalay’ın 30 Mart 2014 seçimlerinde Hataylılara oy vermezseniz sonuçlarına katlanırsınız tarzında açıklamalarını eleştiren Başkan Savaş, “Bununla birlikte hırsız bizim hırsızımızdır diyen de var. Hırsızlık kul hakkı yemektir. Kendinden olamayan herkesi vatan hainliğiyle suçluyorlar. Başka bir belediye başkanı anayasa oylamasında hayır oyu verenleri işten çıkartmakla tehdit ediyor. Şanlıurfa’daki bir aday vatandaşlara cennet için kendilerine oy vermeleri gerektiğini söylüyor. İslam dinini bu duruma getirmeye hiç kimsenin hakkı yok. İstanbul BŞB Başkanı Arnavutköy’den çok oy aldığı için hizmet önceliğinin orası olduğunu belirtiyor” diyerek Arsuz’daki görüntülerin bunlarla hiç ilgisinin olmadığını ve hemşehrileriyle olan samimiyetini kimsenin bozamayacağını belirtti.
BAŞKAN SAVAŞ’IN ZAFERE İNANCI TAM
Türk bayrağı altında mutlu yaşayan, yönü Ankara’ya dönük, vatandaşlık görevini yerine getiren herkesin bu ülkede birinci sınıf vatandaş olduğunu ve bu vatandaşların oyuna talip olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Savaş, 31 Mart seçimlerinden zaferle ayrılacağını sözlerine ekledi.
Programın sonunda her zaman Hakk’ın ve haklının yanında olduğunu ifade eden Lütfü Savaş, Yunus Emre’nin “Ben gelmedim kavga için benim işim sevi için, Aşkın kapısı gönüllerdir gönüller almaya geldim” dizelerine atıfta bulunarak kavga etmeye değil, gönül almaya geldiğini ifade etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.