HATSU İHALELERE AÇIKLIK GETİRDİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 02:00

HATSU İHALELERE AÇIKLIK GETİRDİ

HATSU İHALELERE AÇIKLIK GETİRDİ
Son Güncelleme :

28 Temmuz 2015 - 12:11

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), bazı basın yayın organlarında çıkan “HATSU İhaleleri Nasıl Yapıyor?” başlıklı haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.
Genel Müdürlüğün yaptığı açıklama şöyle; “HATSU kuruluşundan sonra 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrolü kanunun 13. maddesinde belirtilen stratejik plan ve performans programına göre bütçeyi yapmak mecburiyetindedir. Söz konusu stratejik plan ve performans programı yapılırken tarama konferansları ile içlerinde ilçe belediyelerinin de bulunduğu tüm paydaşlar HATSU tarafından davet edilmiş ve Hatay’ın sorunları konuşulmuştur.
Bunun akabinde ortak akılla G cetveli dediğimiz yatırımlar ve ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır ve bunlar HATSU Genel Kurulunda oy birliği ile kabul edilmiştir. Bundan sonra yapılacak şey, ortak akılla ortaya çıkan bu yatırımların ve G cetvelinin oy birliği ile gecen stratejik plan ve performans programına uygun bir şekilde HATSU bütçesine koymaktır. Yine 5018 sayılı kanun ve mahalli idarelerde bütçe ve muhasebe yönetmeliğinin mücbir gereği olarak gider bütçesi oluşturmadan önce gelir bütçesinin oluşturulması şarttır. İçerisinde işletme giderleri ve yatırımların bulunduğu gider bütçesi ise gelir bütçesine denk olmak zorundadır.
2014 yılı Kasım ayında oy birliği ile gecen bütçede ise su gelirleri ve iller bankası gelirlerine dayalı gelir bütçesi yine tüm siyasi partilerin ortak konsensüsü ile ancak işletme giderlerini karşılayabilecek ve yatırımları karşılayamayacak bir bütçe idi. Yatırımsız bütçenin HATSU ile uzlaşı ayağı, yine siyasi parti temsilcileri ile birlikte bir müddet böyle gitmesi ve ilerleyen zaman zarfında bir ek bütçe ile yani bir nevi bütçe revizyonu ile yatırımları da içerisine alacak gider bütçesinin finansmanını sağlayacak kaynak oluşturulabilecek bir gelir bütçesi ile yeniden Genel Kurul gündemine getirilmesi yönünde bir prensip kararı alınmıştı. Zaten bütçenin performans programı ve stratejik plana uygun olmayarak, bunlara uyumsuz bir şekilde yürütme organı olan HATSU tarafından Genel Kurul’a getirilmesi ilgili mevzuat gereği HATSU’yu suçlu yapar. Çünkü tüm bu gürültü ve siyasi iddialara rağmen 2560 sayılı kanuna göre stratejik plan, tarife hazırlama, performans programını hazırlama ve bütçe yapma yetki ve sorumluluğu yürütme organına yani HATSU Genel Müdürlüğü’ne aittir. Söz konusu kanunda Genel kurul bunları karara bağlar yani hazırlamaz. Tıpkı TBMM’de olduğu gibi…
Dolayısı ile bir takım şahısların HATSU namına tarife hazırlaması ya da bütçe denkliğini bozacak tarife tekliflerinde bulunması HATSU’nun sorumluluğunu kaldırmaz, bilakis Genel Kurul’un yürütme organı gibi davranacak şekilde verdiği önerge ve tekliflerin gündeme alınması, yani HATSU yerine önerge vermesi suç teşkil etmekle birlikte, oluşacak sıkıntılarda kendi yetkisini başkalarının kullanmasına ses çıkarmadığı ve müsaade ettiği için yine kanunlar çerçevesinde HATSU sorumlu tutulacaktır.
2014 yılı Kasım ayı içerisinde yapılan HATSU Genel Kurulu’nda ortaya çıkan gelir bütçesi, personel maaşları ile beraber işletme giderlerini karşılayacak gider bütçesi ile dengelenmesine rağmen yatırımları içermemesi nedeni ile Şubat ve Mart aylarında yeniden revize edilerek kanun gereği stratejik plan ve performans programına uygun olarak içerisinde yatırımların da bulunduğu şekilde Olağanüstü Genel Kurul’a HATSU tarafından getirildi ve red edildi. HATSU tarafından “50 Yılın İçmesuyu Seferberliği” sloganı ile şu anda yaptığı yatırımların hepsi Genel Kurul’da engellendi. Yani bu su demekti. Nüfusu 3 yılda 2 katına çıkan her 5 numuneden birinin bakteri içerdiği ve sağlıksız olduğu, Hatay’ın yüzde 65-70’inin şebeke ve isale hattının asbest olduğu, başta Antakya, Altınözü, Yayladağı, Belen, Erzin, Kırıkhan, Reyhanlı gibi ilçelerin şebekelerinin değişmemesi ve içmesuyu ile birlikte diğer yatırımların yapılmaması demekti.
Ne gariptir ki kendi ilçelerine yatırım götürmek isteyen HATSU’nun yatırım yapma teklifine karsı basta Antakya Belediye Başkanı olmak üzere ilçe belediye başkanlarının red oyu vermesi şaşırtıcı olmakla beraber samimiyet ile bağdaşmamaktadır. Çünkü kamuoyu önünde her fırsatta HATSU’yu eleştirip ilçelerine bir şey yapılmadığını iddia eden başkanların iş icraata gelince bütçeyi red ederek açıkça bu yatırımları istememeleri ve bunun bir sonucu olarak ilçelerindeki çalışmaları engellemiş olmaları manidardır.
Bunun üzerine HATSU, iddia ettiği gibi siyaset üstü bir kurum olduğunu ispatlarcasına buna kayıtsız kalmayarak devasa 50 yılın projelerini Türkiye’de örneği görülmeyen bir hızda tamamlayıp ihaleye hazır hale getirmiştir. Bütçenin geçmediği kesinleşince, meclisteki tartışmalar yüzünden zaten geciktirilen ve önü kapatılan bu projeler, bütçe denkliğini bozacak ve bu surette HATSU’yu çalışmaz hale getirecek müdahalelerin de önünde durarak, HATSU tarafından yıllara ve 2016 yılının bütçesine konu olacak şekilde ihale edildi ve birçoğunun da sözleşmesi imzalandı. Yakında ilk kazma vurulacaktır. Çarpıcı olan ise, HATSU bir yandan kuraklıkla, kurulumla, teşkilat kurmakla, işletmeyi oturtmakla, projelerle, personellerle, HATSU’ya devrolduktan sonra sorulmaya başlayan 670 milyon borçla uğraşırken bir yandan da bu engellemeleri ortadan kaldırmak için mücadele ile uğraşmıştır.
HATSU olarak, sorumlu gazetecilik gereği yapılan tüm eleştirel haberlere saygı duyduğumuzu belirtir, basın özgürlüğünü sonuna kadar savunduğumuzu, halkın ortak sesi olan basına sonuna kadar saygı duyduğumuzun altını çizeriz. Bu kapsamda yapılan tüm haberlere yasalar çerçevesinde gereken açıklamalar Genel Müdürlüğümüz tarafından itinayla yapılmaktadır.”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.