HAYAL GERÇEK OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Temmuz 2021 - 08:51

HAYAL GERÇEK OLDU

HAYAL GERÇEK OLDU
Son Güncelleme :

14 Ocak 2020 - 9:59

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın 50 yıllık hayali gerçek oldu, Afrin Çayı’ndan gelen su baraja aktarıldı.
Reyhanlı ilçesindeki ‘Reyhanlı Barajı’na, Afrin Çayı’ndan gelen su verilerek tarihi gün yaşandı.
Suriye’den gelen Afrin Çayı’ndan Reyhanlı Barajı’na su verilmesi gerçekleşti.
İlk su bırakılması nedeniyle baraj alanında tören düzenlendi. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Kaymakam Ali Candan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, DSİ 63. (Hatay) Şube Müdürü Mehmet Ekinci, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yumuşak, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu ve mahalle muhtarları katıldı.
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Afrin Çayı’ndan gelen suyun Reyhanlı Barajı’na aktarılmasının Hatay için tarihi bir gün olduğunu söyleyerek, “Bu gün mutlu bir gündeyiz. 50 yıllık hayalimizi gerçekleştirdik. Hatay’ın ve Reyhanlı’nın gurur projesini hayata geçirdik. Afrin Çayı’ndan gelen suyu Reyhanlı Barajı’na veriyoruz, hayırlı olsun” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Reyhanlı Barajı’nın gerçekleşmesinde emeği geçen ve yakından takip eden başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, DSİ Genel Müdürlüğümüze ve ekibine teşekkür eden Şanverdi, aslında bu projenin 2015 yılında bitirilmesinin planlandığını ancak firmaların birbirlerine açtıkları davalardan ötürü biraz geciktiğini söyledi.
600 BİN DEKAR ARAZİ SULANACAK
Afrin Çayı’ndan gelen suyun Reyhanlı Barajı’na verilen su ile bölgede 600 bin dekar arazinin sulanacağını, 200 bin dekar arazinin de taşkınlardan korunacağını belirten Şanverdi, geçen yıl Hatay Havalimanının çevresinin sularla kaplandığını ve Amik Ovası’nın sıkıntılı günler yaşadığını aktardı. Şanverdi, “Reyhanlı Barajı bu taşkınları önleyecek. Bundan sonra da bu sorunları en aza indirmek için mücadelemiz devam edecek. Ayrıca baraj alanı çevresinde bulunan Mehmetbeyli Mahallesi sakinlerimizi mağdur etmemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Reyhanlı Belediyesi olarak 15 Ocak’ta parsel dağıtımını gerçekleştirecek ve Reyhanlı Kaymakamlığımız da evi olmayanlara kira bedeli ödeyecek. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz” dedi.
HATAY’IN EN BÜYÜK BARAJI
Öte yandan, DSİ 63. Hatay Şube Müdür Mehmet Ekinci, Reyhanlı Barajı’nın Hatay’ın en büyük Projesi olduğunu söyledi. Barajın göl sahası bittiğini, en büyük su kaynağının ise olan Afrin ve Karasu nehirleri olduğunu sözlerine ekleyen Ekinci, nehirlerden gelecek suyun baraja aktarılacağını kaydetti. Ekinci şöyle dedi;
“Barajın kendi su kaynağı yoktur. Afrin Çayı’ndan gelen suyu veriyoruz. Baraj, bundan sonra yazın Amik Ovası’nın susuzluğuna çare olacak, kışın ise taşkınların önüne geçmiş olacak. Toplanan su ile birlikte aynı zamanda Türkiye’nin en büyük regülâtörü de yapılıyor. Toplam 26 kapaktan oluşuyor. Türkiye’nin en büyük iletim kanalını da yapıyoruz. Saniyede 1534 ton suyu Afrin Çayı’ndan alacak ve baraj sahasına aktarmış olacak. Regülatörü de otomasyon siteme sahip olup 20 milyon metreküp su temin edecek.”
YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.