HBB’DEN ÇİFTÇİYE BİR MÜJDE DAHA - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Mayıs 2022 - 22:30

HBB’DEN ÇİFTÇİYE BİR MÜJDE DAHA

HBB’DEN ÇİFTÇİYE  BİR MÜJDE DAHA
Son Güncelleme :

21 Şubat 2022 - 17:17

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kırsal kalkınma projesi kapsamında Hataylı çiftçilerin yüzünü güldürecek bir çalışmayı daha hayata geçirdi.
Lütfü Savaş, zor günlerden geçen çiftçilere destek amaçlı başlatılan proje kapsamında Antakya Uzunaliç Mahallesi’nde üreticilerle bir araya geldi ve tatlı patates fidelerini toprakla buluşturdu.
Mahalle sakinleri ve çiftçiler tarafından büyük ilgi ve sevgiyle karşılanan Savaş, hayata geçirdikleri çalışma hakkında açıklamalarda bulundu.
25 AİLE TATLI PATATES EKECEK
Tatlı patates üretimini bölgedeki 25 aileyle birlikte gerçekleştireceklerini söyleyen Savaş, “Tatlı patatesleri hemşerilerimizle birlikte ekeceğiz. Bölgedeki 25 ailemiz tatlı patates ekecek. Toplamda 1 milyon fide üretilecek. Üretilen fideleri diğer köylere de göndererek üretimi arttıracağız. Ayrıca 10 ailemiz fesleğen ve süs biberi fide üretimi yapacak. Bununla birlikte 70 ailemize badem, alıç ve ceviz fidesi vereceğiz” ifadelerini kullandı.
SAVAŞ: “5 BİN TONLUK REKOLTEYLE DÜNYAYA İHRACAT YAPMAYA BAŞLAYACAĞIZ”
Hassa ve Arsuz ilçelerindeki çiftçilerin üretime dâhil olacağını ifade eden Savaş, “Toplamda 4 milyon fidenin üretimini yapmış olacağız. 4 milyon fideyi 2 bin ailemiz ekecek ve 5 bin tonluk rekolte elde edeceğiz. Tüm Türkiye ve dünyaya ihracat yapmaya başlayacağız” dedi.
“KIRSALDAKİ İNSANIMIZ YAŞASIN, ŞEHİRDEKİ İNSANIMIZA KATKI SAĞLASIN”
Kırsal kalkınma programı ile yıl sonunda yaklaşık 10 bin çiftçiye ulaşılacağını söyleyen Savaş bu sayının gelecek yılın sonunda 20 bine çıkacağını müjdeledi.
Savaş konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Küçük arazisi olan çiftçilerimize ekonomik destek amaçlı tohum ve fide vermeye devam edeceğiz. Çiftçilerimizle anlaşmalı tarım yapacağız ve ürettikleri ürünleri kırsal kalkınma çerçevesinde almaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl sonuna kadar 20 bin ailemize destek vermeye çalışacağız. Çiftçilerimizin ekonomik olarak daha rahat üretim yapması için uygun şekilde gübre temin edeceğiz. Üreticimizin, çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Kırsaldaki insanımız yaşasın, şehirdeki insanımıza katkı sağlasın.”
Açıklamalarının ardından Başkan Lütfü Savaş, mahalle sakinleri ve üreticilerle birlikte tatlı patates fidelerinin ekimi gerçekleştirdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.