HBB’DEN YERLİ ÜRÜN SEFERBERLİĞİ - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2022 - 09:55

HBB’DEN YERLİ ÜRÜN SEFERBERLİĞİ

HBB’DEN YERLİ ÜRÜN SEFERBERLİĞİ
Son Güncelleme :

12 Ekim 2018 - 8:53

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşlara çağrıda bulunuyor.
Bereketli Anadolu topraklarında yetişen mahsulün ve yine bu topraklarda bulunan fabrikaların ürettiği ürünlerin kullanılmasıyla iç ekonominin canlanacağını ve mutlak kazananın Türkiye olacağını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Türkiye, bereketli toprakları ve jeopolitik konumu itibariyle ziyadesiyle önemli değerleri elinde bulunduran nadide bir ülkedir. Diğer ülkelere kıyasla azımsanamayacak genç nüfusa sahip olan ülkemiz, ekonomik sıkıntıların görünür hale geldiği bugünlerde doğru üretim politikaları ve yerli ürünlerin tüketimi hususunda özenli davranmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle yerli malların üretimini çoğaltmak, bunların dayanıklılığını, kalitesini ve beğenilirliğini arttırmak ve fiyatlarını makul düzeyde tutmak için çaba göstermek gerekmektedir. Yerli malların sürümünü arttırmak suretiyle toplumun refahını yükseltmek, yerli ürünlerin tüketiminde güçlü ve milli duruş sergilemek Türk bayrağı altında yaşayan herkesin görevidir.
Tarımdan sanayiye, teknolojiden el sanatlarına kadar tüm alanlarda kaliteli üretim yapmak ve bunları yabancı menşeili ürünlerin karşısında güçlü hale getirmek tüm gençlerimizin boynunun borcudur. Tarımsal kaynakları ve turizm potansiyeliyle tüm dünyaya adını duyurmuş bir ülkenin vatandaşı olarak hepimiz, tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesine destek olmak, paramızın dış ülkelere gitmesini önlemek ve temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak hususunda sorumluluk almalıyız.
Ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu topraklarında yeni filizlenen Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti’ni kurarak milli ekonomiye ne kadar önem verdiğini göstererek bu konudaki düşüncelerini bizlere miras bırakmıştır. Bizler de Cumhuriyet’imiz 100. yılına yaklaşırken asırlık bir çınar ağacına dönüştüğü bu zamanlarda Ata’mızın açtığı yoldan giderek köklerimizin toprağa daha sağlam nüfuz edebilmesi için çaba harcamalıyız.
Biz Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu farkındalıkla hizmetlerimize yön vermekten son derece gurur duyuyoruz. Dünyanın en büyük fuar organizasyonlarından biri olan EXPO 2021’in kentimizde gerçekleştirilmesi için büyük bir adım attık ve bu çabamız başarıya ulaştı. Bugünlerde kentimize ait tıbbi aromatik ve endemik bitkilerimizi “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla tüm dünyaya tanıtarak kentimizin ekonomisini canlandırmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri tescillenmesiyle, zengin mutfağımızı ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak ve bu sayede kentimizin turizm potansiyelini doğru değerlendirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durumdan çıkarak refaha ermesi için önemli bir kampanyayı Hatay’dan başlatıyoruz. Ekonomimiz ancak Türkiye’nin Ürünleriyle Canlanır sloganıyla halkımızı kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz” diyerek Hatay halkını Türkiye’nin Ürününü Al kampanyasına destek vermeye davet etti.
Yerli esnafın alın teri ve el emeğiyle ürettiği yöresel ürünlerin kullanılmasıyla ekonomik canlanmanın yaşanacağını da sözlerine ekleyen Lütfü Savaş, Hatay’dan başlayan bu kampanyanın ülke genelinde yayılması için de gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.