HBB’NİN AKUAPONİK VE HİDROPONİK SERALARINDA ÜRETİLEN FESLEĞENLER ŞEHRİN DÖRT BİR YANINDA - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Mayıs 2024 - 22:39

HBB’NİN AKUAPONİK VE HİDROPONİK SERALARINDA ÜRETİLEN FESLEĞENLER ŞEHRİN DÖRT BİR YANINDA

HBB’NİN AKUAPONİK VE HİDROPONİK SERALARINDA ÜRETİLEN FESLEĞENLER ŞEHRİN DÖRT BİR YANINDA
Son Güncelleme :

30 Ocak 2023 - 16:37

Bu Haber 1 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi, akuaponik ve hidroponik(sucul yetiştiricilik) seralarında üretim çalışmalarına devam ediyor.
HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bu seralarda üretilen ürünler bugüne kadar Sosyal Marketler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştı.
HBB ekipleri bu defa farklı bir uygulamayı hayata geçirdi. Akuaponik ve hidroponik seralarda yetiştirilen fesleğenleri parklarda toprakla buluşturdu. Fesleğenler görüntüsüyle yeşil alanları süslerken güzel kokusu etrafı sardı.
EN BAŞARILI SİEUGREEN PROJESİ
HBB’nin akuaponik ve hidroponik projesi 19 proje ortağı arasında en başarılı SİEUGreen projesi seçilmişti.
Balıklardan çıkan atıkların ve suyun kullanıldığı bu yetiştirme tekniğinde bitkiler bakteri, mantar gibi toprak zararlılarıyla mücadele etmek zorunda kalmıyor. Sistem ayrıca bitkilerin daha hızlı büyümesine ve formlarının daha güçlü olmasına olanak sağlıyor. Zamandan tasarrufun yanı sıra suyu makul oranlarda kullanan sistem ciddi oranda su tasarrufu sağlıyor.
GELECEĞİN EN ÖNEMLİ SİSTEMLERİ ARASINDA GÖSTERİLİYOR
Geleceğin önemli tarım sistemleri arasında kabul edilen akuaponik ve hidroponik yetiştirme yöntemiyle oluşturulan HBB seralarında sadece üretim çalışmaları yapılmıyor. Sera içindeki akademi merkezinde öğrenciler ve kadın çiftçiler başta olmak üzere talep eden herkese HBB’nin uzman personelitarafından teorik ve uygulama eğitimi veriliyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.