İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Allah bu sınavda bizi insanlığa mahcup etmesin” - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

25 Mayıs 2022 - 12:28

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Allah bu sınavda bizi insanlığa mahcup etmesin”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  “Allah bu sınavda bizi insanlığa mahcup etmesin”
Son Güncelleme :

07 Şubat 2022 - 18:23

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer, Hatay Milletvekilleri TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanı Oğuz Emre Çiçek, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, İl Protokolü ve askeri erkan tarafından Hatay Havaalanında karşılandı.
Bakan Süleyman Soylu, Vali Rahmi Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte sivil toplum kuruluşları kanalıyla AFAD koordinesinde Suriye’de yaşayan savaş mağduru Suriyeli vatandaşlara insani yardımların ulaştırıldığı İdlib’de bulunan Seyyale Kampını ziyaret etti. Kampta yaşayan Suriyeli vatandaşlarla ve çocuklarıyla bir süre sohbet ederek yakından ilgilendi.
Briket Evleri”nde incelemelerde bulunan Bakan Süleyman Soylu burada yapmış olduğu basın açıklamasında, “İdlib’de yaklaşık 3,9 milyon kişinin yaşamakta ve AFAD koordinesindeki kurumlar ile sivil toplum örgütleri buradaki insanlara destek olmak için çalışmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, kabinemizin ve bütün arkadaşlarımızın yaptırdıkları evler de bu bölgede. Buralarda yüz binlerce insan yaşıyor şuana kadar İdlib bölgesinde yaklaşık 63 bin 500 briket ev planlandı. Bunlardan 52 bin 500’ü tamamlandı, 7 bin 500’ünün daha yapımına başlandı. Yapımı tamamlananlardan yaklaşık 46 bini teslim edildi. Bu 63 bin 500 briket evin aslında bir önemi var. Bu insanların kaldığı çadırlı bölgeye de gittik. Kışın buradan farklı manzaralar da geldi. Esas itibarıyla biz onlarla da ilgileniyoruz. Onlar bazen konuşlanması lazım gelen yerlerde, bizim önerdiğimiz bölgelerde kalmıyorlar, tarım arazilerinde kalıyorlar. Bu da tabii çok doğal olarak çamur ve toprak oluyor, yaşanması zor bir halle karşı karşıya kalınıyor. Biz büyük, asil bir milletin evlatlarıyız. Bir büyük sınavdan geçiyoruz. Yerlerinden, topraklarından edilmiş insanların zorluklarına el atacak mıyız atmayacak mıyız, varlığımız bizi şımartacak mı şımartmayacak mı, komşularımıza sırtımızı dönecek miyiz dönmeyecek miyiz? Büyük bir sınavdan geçiyoruz ama bu büyük milletimiz bu sınavdan geri kalmıyor. Burada yapılan briket evler sayesinde rahat, en azından çadırlarda olmadan kıştan kendilerini koruyabilecek ve bir aile bütünlüğü içerisinde yaşayabilecekleri bir anlayış burada sergileniyor. Sadece bu değil, kömüründen sağlık malzemelerine, gıdasından battaniyesine kadar yardımlar dağıtılıyor. Burada devletimizden, AFAD, Kızılay ve Diyanetimizden, bütün sivil toplum örgütlerimizden, her birinden Allah razı olsun. Burayı bir an olsun yalnız bırakmıyorlar. Buna aynı şekilde devam edeceğiz. Kardeşlerimiz ve biz yalnız bırakmayacağız. Buranın dünyadaki küresel güçlerin tepinme sahası olması vicdanımızı zedeliyor. Onun için bu insanların mazlumluğunun en büyük güç olduğuna inananlardanız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan buradan elimizi çekmememizi, insani olarak sürekli burada bulunmamızı ve bu bölgelerdeki hayat standartlarını sürekli olarak yükseltilmesini talimatlandırdı ve bu çerçevede bütün kurumlarımız da çalışmalarını yürütmekte.” dedi.
AFAD koordinasyonunda son günlerde toplanan 16 tır insani yardım malzemesinin göçmenlere ulaştırıldığını belirterek, sivil toplum örgütlerinin ve kurumların kış boyunca binlerce yardım tırıyla göçmenleri yalnız bırakmadığını dile getiren İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu konuşmasının devamında, “Allah bu sınavda bizi insanlığa mahcup etmesin. Sorumluluğumuz odur, ona inanıyoruz. Çocukların cıvıltısını duyuyorsunuz. Bu çocukları yalnız bırakmak, soğuğa terk etmek, geleceklerini travmalı yaşamalarına neden olmak en büyük insanlık suçudur. Biz bu suçun ortağı değiliz. Tam tersine insanlığı bu suça ortak olmamaları için yıllardır uyarıyoruz. Bölgede briket evlerin yanı sıra alt yapı çalışmaları da yapılmaktadır. Geçen yıl bu bölgelere 5-6 defa gittik, geldik. Bu yıl ilk gelişimiz ama Allah inşallah daha fazla gelmeyi nasip eder. Buradaki kardeşlerimizi bu çadır hayatından, zorluk hayatından kurtarmak, bastığımız taşa kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın düşüncesiyle gerçekleşmiştir. Bu briket evleri yapıyoruz ama onlara doğru dürüst bir altyapı da yapmamız lazım. Özellikle şu yolların kilit taşlarının da yapılması, gerekeni bizatihi Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyle gerçekleştirdik. Sadece İdlib’de değil dünyanın birçok yerinde yardım çalışmaları yürütülmektedir. Biz büyük bir milletiz. Elbette zorluklar çekiyoruz ama zorlukları çekerken yanı başımızda olan insanlık dramına da duyarsız kalmak bizim milletimizle hiç örtüşmeyecek bir karakterdir. Hep beraber çaba göstereceğiz ve bu çocukların yarınlara ait bu anlayışı hep beraber oluşturacağız. Onlar da 9 aylık doğdu biz de, onlar da insan biz de insanız. Onun için dünyanın acımasız rekabetine vicdanımızı teslim etmeyeceğiz. Etmediğimizi de hep beraber Allah’a şükür gösteriyoruz. Allah bizi bu yoldan ayırmasın. Doğrusu da odur. Allah yardımcımız olsun. Milletimize de buradan medyun-u şükranız. Paylaşmayı, yardımseverliği, komşuyu, çocuğu, büyüğü, yerinden edilmişi bilen bir milletin mensuplarıyız.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte son olarak İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Reyhanlı ilçesinde kurulan savaş mağduru çocuklar ve annelerine yönelik eğitim, barınma ve rehabilitasyon gibi hizmetlerin verildiği Reyhanlı Eğitim Köyü’nü ziyaret ederek hatıra defterini imzaladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.