İHH’dan Halep’in sıfır noktasına insani yardım « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

9 Aralık 2021 - 16:55

İHH’dan Halep’in sıfır noktasına insani yardım

İHH’dan Halep’in sıfır noktasına insani yardım
Son Güncelleme :

02 Ocak 2018 - 8:36

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nca, Suriye’nin Halep kentinin sıfır noktasında bulunan Anadan kasabasındaki savaş mağduru 300 aileye insani yardım ulaştırıldı.
İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, Halep’in sıfır noktasında bulunan Anadan’da insanların enkazlar arasında yaşadığını söyledi.
Suriye’de sivil halkın acil ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Tosun, “Halep, geçtiğimiz yıl maalesef büyük bir katliama maruz kalmıştı. Kent merkezi boşaltılsa da Halep kırsalında halen siviller yaşıyor. Halep kırsalındaki Anadan bölgesi Suriye rejiminin bulunduğu alana sıfır noktası konumunda. Bu nedenle insanlar birçok ihtiyacını dahi temin edemiyor. Bölgede bulunan 300 aileye düzenli olarak gıda yardımı ulaştırıyoruz. Ekmek ve temiz içme suyu büyük ihtiyaç kalemleri arasında yer alıyor. Ekmeğin raptası 1 dolara yaklaşmış. Temiz içme suyu ise 50 km uzaklıktaki bölgelerden tankerlerle temin edilebiliyor.” dedi.
‘’Camileri bile bombalamışlar’’
Tosun, Halep kırsalındaki Anadan bölgesinin yoğun hava saldırılarına maruz kaldığını belirterek, ‘’Anadan bölgesi yoğun hava saldırılarına maruz kalıyor. Bölgede yaklaşık 5 bin sivil yaşıyor. Bu siviller bombalar altında hayata tutunmaya çalışıyor. İki ay önce gıda dağıtımı için geldiğimizde namaz kıldığımız bir camiinin bugün enkaza dönmüş hali ile karşılaştık. Yani camileri bile bombalamışlar.’’ diye konuştu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.