İnsan sağlığına binbir faydası var! « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

10 Mayıs 2021 - 21:34

İnsan sağlığına binbir faydası var!

İnsan sağlığına binbir faydası var!
Son Güncelleme :

22 Aralık 2020 - 9:44

Bu Haber 17 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın bereketli topraklarında yetişen zeytinden leziz ve faydalı zeytinyağı üretilirken, zeytin yapraklarının da insan sağlığına bin bir faydası bulunuyor.
Giritliler tarafından keşfedilen zeytinin meyvesinden yaprağına kadar her zerresinde fayda bulunuyor.
Tarih boyunca sağlık, güzellik, kozmetik sektöründe kullanılan zeytin ve zeytinyağı ve Zeytin yaprağı birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor.
“Zeytin Yaprağı” genel sağlığa ve cilt sağlığına faydalı özellikleriyle ön plana çıkıyor.
Kurutulmuş zeytin yapraklarıyla yapılan zeytin yaprağı çayı bitki çaylarında olduğu gibi demleme yöntemi ile yapılır. Günde bir fincan tüketilmesi halinde birçok şifası bulunmaktadır.
Barış ve bereketin simgesi şifalı zeytin yaprakları, tarih boyunca Akdeniz’de çay olarak tüketilmeye devam etmektedir. Zeytin yaprağı tarih boyunca cilt sağlığı alanında da kullanılmıştır.
ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI KİŞİNİN SAKİNLEŞMESİNİDE SAĞLIYOR
Zeytin yaprağı ile yapılan bitki çayı doğal bir antibiyotik olarak içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırıyor ve vücudun hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı oluyor. Zeytin yaprağı çayı içtikten sonra kişiyi uzun süre tok tutarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Zihinsel olarak stresi azaltmaya da yardımcı olan zeytin yaprağı çayı kişinin sakinleşmesini de sağlıyor.
Metabolizmayı da hızlandırarak vücuttaki şişkinliğin de giderilmesine yardımcı oluyor.
Kızarıklık, yara, kesik, böcek ve sinek ısırığı gibi yaraların tedavisine yardımcı olan zeytin yaprağı çayının, vücutta çıkan mantarları temizleme ve yok etme konusunda da çok iyi bir alternatiftir.
Covid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz şu günlerde vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için zeytin yaprağı da önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Kış aylarında insanların sıkça kullandığı bitki çayları arasında olan Zeytin Yaprağı çayı da salgına karşı, gribe karşı faydaları ile direnç sağlıyor. Hatay’da özellikle Altınözü’nde yetişen kıymetli zeytinlerin yaprakları ile yapılan bitki çayı, bölgemizde de vatandaşlarca sık tüketiliyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.