İSMET TOKDEMİR’DEN KIRIKHAN İÇİN SORU ÖNERGESİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Temmuz 2021 - 11:08

İSMET TOKDEMİR’DEN KIRIKHAN İÇİN SORU ÖNERGESİ

İSMET TOKDEMİR’DEN  KIRIKHAN İÇİN SORU ÖNERGESİ
Son Güncelleme :

23 Ekim 2020 - 9:47

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay’ın 5. Teşvik bölgesine alınması yahut ilçeler bazında teşviklerden yararlandırılması yönünde taleple Arsuz, Reyhanlı, Hassa, Kumlu, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin yararlandığı teşvikten Kırıkhan’ın da yararlanmasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sordu.
Milletvekili Tokdemir TBMM Başkanlığına Bakan Varank’ın Kırıkhan ile ilgili yanıtlamasını istedği soru önergesi şu şekilde oluştu;
Daha önce defaten ilimiz Hatay’ın 5. Teşvik bölgesine alınması yahut ilçeler bazında teşviklerden yararlandırılması yönünde talepte bulunulmuş, bu haklı talep ‘’Hatay Halkı Hakkını İstiyor’’ imza kampanyasıyla da desteklenmiştir.
21 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bazı illerin ve ilçelerin yatırım teşvik bölgesi değişmesiyle birlikte Hatay ilimizin ARSUZ, REYHANLI, HASSA, KUMLU, ALTINÖZÜ ve YAYLADAĞI ilçelerimizi alt bölge desteklerinden yararlanabilirken aynı lokasyonda bulunan tarım ve ekonomide önemli bir paya sahip Kırıkhan ilçemiz teşvikten yararlandırılmamıştır.
Bu bağlamda; .
1-Teşviklerden faydalanacak ilçeler hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Kırıkhan İlçemiz bu kriterleri mi sağlamamaktadır yoksa unutulmuş mudur?
2-Hatay’ın büyük ilçelerinden biri olan, gerek konumu gerekse tarım ve ekonomi potansiyeli ile yatırımlara elverişli olabilecek Kırıkhan ilçemizin teşvik bölgelerinde değerlendirilmesi için yeniden bir düzenleme planlanmakta mıdır?
3-Diğer ilçelerimize verilip Kırıkhan ilçemizin teşvikten yararlandırılmamasındaki gaye Kırıkhan’ın maden arama faaliyetlerine uygun bir fiziki koşullarının olmamasından mı kaynaklanmaktadır?
4-Sosyoekonomik gelişmişlik göstergeleri hesaplanırken ilçelerdeki ve illerdeki Suriyeli nüfusu dikkate alınmış mıdır?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.