İZİN BELGESİ OLMAYAN HATAY’A GİREMEYECEK « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Eylül 2021 - 19:49

İZİN BELGESİ OLMAYAN HATAY’A GİREMEYECEK

İZİN BELGESİ OLMAYAN  HATAY’A GİREMEYECEK
Son Güncelleme :

09 Ocak 2018 - 8:22

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valiliği, ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’te sığınan Suriyelilere “Yol İzin Belgesi” bulundurma zorunluğu hakkında uyardı. Hatay Valiliği, başka illerde ikamet eden ve “yol izin belgesi” bulunmadan Hatay’a gelecek olan Suriyelilerin kayıtlı illerine geri gönderilecekleri uyarısında bulundu.
Ülkemizde geçici koruma altına alınan Suriye uyruklu yabancılarla ilgili olarak yürütülen kayıt işlemleri, nüfus hareketliliği, ikamet ili değişikliği, bildirim yükümlülüğü, geçici barınma merkezlerine sevk işlemleri, üçüncü ülkeye çıkış ve yeniden yerleştirme, gönüllü geri dönüş işlemleri, aile birleşimi kapsamında ülkeye kabul işlemleri ve ilgili diğer hususlar, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir Genelge ile yeniden düzenlendi.
Yeni düzenleme ile “Geçici koruma ve uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların illerimizin giriş ve çıkış noktalarında kolluk birimleri tarafından gerekli belge kontrolleri yapılarak bulundukları ilden izinsiz ayrılmaları önlenecektir. Yapılan kontrollerde ikamet ili dışında farklı bir ile yol izin belgesi olmaksızın seyahat edenlerin seyahatleri engellenerek şahıslar ikamet illerine yönlendirilecektir” hükmü getirildi.
Bu nedenle;
1- Başka illerde ikamet eden geçici koruma ve uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların yol izin belgesi olmaksızın ilimize girişi yasaklanmıştır.
2- Genelge kapsamında yapılan kontrollerde yol izin belgesi olmaksızın ilimize bir seyahat firması ile gelen geçici koruma ve uluslararası koruma kapsamındaki yabancılar, düzenlenen tutanağın bir nüshası ile birlikte geldikleri firma tarafından bir sonraki sefer ile ikamet iline götürülecektir.
3- Söz konusu yabancıların şahsi araçlarıyla gelmeleri halinde kolluk tarafından ilimize girişleri engellenecek ve düzenlenen tutanağın bir nüshası yabancıya verilerek ikamet iline yönlendirilecektir.
4- Geçici Koruma Kimlik Belgesi üzerinde yazılı “ikamet ili” esas alınacağından ikamet ilini izinsiz terk edenler (Yol izin belgesi olmadan gelenler) kolluk tarafından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne resmi yazı ile bildirilecek ve söz konusu yabancıların acil sağlık hizmetleri hariç diğer hak ve hizmetlere erişimlerinde kısıtlamalara gidilecektir. Ayrıca bu yabancılar hakkında idari para cezası uygulanması için il göç idaresi tarafından ikamet ili valiliğine resmi yazı yazılacaktır.
5- Yapılan yol kontrolleri ve diğer uygulamalarda gönüllü geri dönüş yapmak amacıyla ilimize giriş yaptığı anlaşılan yabancıların yakalanması halinde Cilvegözü Mülki İdare Amirliğinde oluşturulan İl Göç İdaresi Müdürlüğü Birimine veya Kayıt Merkezine götürülerek gönüllü geri dönüşleri sağlanacaktır.
6- Alınan kararlara uymayanlar hakkında; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır.
7- Alınan kararlar, ilçelerde Kaymakamlıklarca koordine edilecektir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.