KADIN ÇİFTÇİLER ÜRETİYOR HATAY KAZANIYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 07:36

KADIN ÇİFTÇİLER ÜRETİYOR HATAY KAZANIYOR

KADIN ÇİFTÇİLER ÜRETİYOR HATAY KAZANIYOR
Son Güncelleme :

24 Kasım 2017 - 8:33

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), ekmeğini topraktan kazanan kadın üreticilerin ekonomisine bir nebze olsun katkı sağlamak amacıyla başlatılan ‘Hatay’ın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği’ adlı projenin başarıya ulaşmasının mutluluğunu yaşıyor.
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın inancı ve azmiyle başlatılan ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde peyzaj amaçlı kullanılacak tüm çiçeklerin Hataylı kadın üreticiler tarafından yetiştirilmesini amaçlayan proje ilk meyvelerini verdi.
HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığınca hazırlanan proje kapsamında kadınlar tarafından yetiştirilen çiçekler, Hatay’ın her köşesini rengarenk bir bahçeye çevirmek üzere Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi.
Teslim törenine HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Mustafa Dönmez, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kutlu, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, Gülderen Mahalle Muhtarı Nevzat Yeral, kadın üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Muhtar Nevzat Yeral, her alanda üretim faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, dünya pazarında yer bulmanın en önemli koşullarından birinin üretmek olduğuna dikkat çekti. Yeral, üreticilere destek veren ve üretimi teşvik eden projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
‘HATAY’IN ÇİÇEKLERİ ÇİFTÇİNİN EKMEĞİ’ PROJESİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nidal Özdemir törende gerçekleştirdiği konuşmada, 2 yıl önce küçük bir kartopuyla başlatılan projenin çığ gibi büyüdüğünü vurguladı. Özdemir “Kadınlar gelecek nesillerin yetiştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Kadın, sağlıklı, huzurlu, mutlu ve bilgili nesillerin yetişmesi için en önemli kişidir. Yalnızca çiçekle başlanan projeyi daha geniş bir ürün yelpazesine uygulayabiliriz ve EXPO 2021’in tıbbi ve aromatik bitkilerini Hataylı kadınların üretmesini sağlayabiliriz” diyerek projenin geliştirilmeye yatkın yönünü vurguladı.
HEDEF 2 MİLYON MEVSİMLİK ÇİÇEK ÜRETİMİ
Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Mustafa Dönmez de yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediyesi, kuruluşundan bugüne kadar sulama tesisleri, biyolojik mücadele ve Tarım İl Müdürlüğüyle birlikte yürütülen dere ıslahı çalışmalarıyla tarıma yaklaşık 25 milyon TL kaynak aktarmıştır. 2 yıl önce Hatay’da kullanılan çiçekleri neden kendi üreticilerimiz üretmiyor sorusuyla yola çıktık. Ve Sayın Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş projemizi kısa süre içerisinde onayladı. Projemizin meyvelerini topluyor olmak gurur ve mutluluk verici. 13 ilçede, 56 mahallede toplam 250 kadın üreticimizle yola çıktık. Her yıl 8000 mevsimlik çiçek üreterek toplamda 2 milyon çiçeğimizi Hatay’da üreteceğiz. Daha önceleri başka illerde üretilen çiçekleri satın almak zorunda kalıyorduk ama artık kendi çiçeğimizi kendimiz üretiyoruz. Bu sayede kendi üreticilerimize kazandırıyoruz. Bu projeye çok emek veren başta Doç. Dr. Lütfü Savaş olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Teslim töreninde söz alan Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, Başkan Savaş’ın çalışkanlığı ve azmiyle projenin hızla geliştiğini ifade ederek üretim faaliyetlerinin sürdürülebilir hale gelmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti.
CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin halkla belediyeler arasında köprü vazifesi görerek üretimin gerçekleşmesine destek olduğunu belirtti.
KADINLAR VE GENÇLER; EXPO 2021 VE HATAY GASTRONOMİSİ İÇİN ÜRETECEK
Başkan Savaş konuşmasında, “EXPO ve gastronomi alanında bizlere üreten eller lazım bunun için de kadınlara ve gençlere ihtiyacımız var. Mevsimlik çiçeklerimizi artık kendimiz üreteceğiz. Hatay’daki kadınların %24’ü çalışıyor. Biz kadınlarımızın iş yaşamında daha aktif rol almasını istiyor ve önemsiyoruz. Projemiz Hatay halkına hayırlı olsun” şeklinde konuşarak emeği geçen herkese teşekkür etti.
IMG_6295
IMG_6308

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.