KAMPLARDAKİ SURİYELİLERİN SOĞUKLA MÜCADELESİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 17:19

KAMPLARDAKİ SURİYELİLERİN SOĞUKLA MÜCADELESİ

KAMPLARDAKİ SURİYELİLERİN SOĞUKLA MÜCADELESİ
Son Güncelleme :

09 Ocak 2016 - 10:29

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgede kurulan kamplarda yaşayan Suriyeli mülteciler, havaların soğumasıyla birlikte zor günler geçiriyor.
İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, Soğuktan en çok çocukların etkilendiğini, Sığınmacı kamplarında don olayları nedeni ile ölüm tehlikesinin artığını söyledi.
Kamplarda derme çatma çadırlarda ve sağlıksız ortamda yaşamını sürdürmeye çalıştığını, olumsuzluklardan ise en çok çocukların etkilendiğini belirten Burak Karacaoğlu, “Suriye’nin Türkiye sınırında bulunan sığınmacı kamplarında don olayları nedeni ile ölüm tehlikesi artıyor. 5 yıldır bombalar altında yaşamaya devam eden Suriye halkına kış da ağır bir yük getiriyor. Don olayı olması ise kaçınılmaz. Halk yaşadığı ortamda hem kışın ağır yüzü ve hem de çamurla mücadele ediyor” dedi.
Salgın hastalıkların da ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Karacaoğlu, “Kamplarda yaşayan her yüz kişiden 30’u çeşitli hastalıklarla boğuşuyor. Geçtiğimiz yıllarda 20’nin üzerinde bebek çadır kentlerde donarak hayatını kaybetmişti” diye konuştu.
Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nin karşısındaki Atme Kasabası’nın da aralarında bulunduğu Türkiye sınırına yakın yerleşim yerlerinin kırsalında 300 kampın bulunduğu ve bu kamplarda Suriye’de yaşanan iç karışıklık nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 350 bin Suriyeli sığınmacı kış nedeniyle zor günler yaşıyor.
(Haber Merkezi)
kamplar  (4)kamplar  (1)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.