Kanser taramasında mamografi cihazı hizmete girdi - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Mayıs 2022 - 17:50

Kanser taramasında mamografi cihazı hizmete girdi

Kanser taramasında mamografi cihazı hizmete girdi
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2019 - 9:08

Bu Haber 108 kez okunmuştur.
reklam

Kanser hastalığının görülme sıklığını ve ölüm oranlarını azaltmak amacıyla 81 ilde kurulan, merkezin yanı sıra ilçe ve köylerde sağlık hizmeti sunan KETEM ( Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Reyhanlı ilçesinde hizmete girdi.
Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen mamografi cihazı Reyhanlı’da İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde KETEM merkezinde vatandaşlara hizmet veriyor. Cihazla hem hastalıkla ilgili bilgilendirme ve hem de sağlık taraması yapılıyor.
3 KANSER GRUBU TARAMASI YAPILIYOR
Reyhanlı’da İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan KETEM merkezindeki mamografi cihazı ile 3 kanser grubunun taraması yapılıyor. Meme kanseri 40-69 yaş arasındaki kadınlarda 2 yılda bir klinik muayene ve mamografi çekimi ile taranırken, rahim ağzı kanseri 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yılda bir smear testi ve muayene ile taranıyor. Kolon kanseri ise 50 yaş üstü erkek ve kadınlarda GGT (Gaitada Gizli Kan) testi ile taraması yapılıyor.
Mamografi ile yapılan ve ücretsiz olan sağlık hizmetinde kanser hastalığının erken teşhisi açısından hayati öneme sahip olduğu, belirtilen yaş gruplarındaki tüm vatandaşların ücretsiz olan kanser taramasından yararlanacağı belirtildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.