KARA: ÇADIRDA KALMAK ZORUNDA OLAN YURTTAŞLARIMIZ VAR - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

16 Haziran 2024 - 18:55

KARA: ÇADIRDA KALMAK ZORUNDA OLAN YURTTAŞLARIMIZ VAR

KARA: ÇADIRDA KALMAK ZORUNDA OLAN YURTTAŞLARIMIZ VAR
Son Güncelleme :

25 Aralık 2023 - 18:39

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı 2024 Bütçesi’ne dair TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.
Konuşmasında 10. ayın sonunda Hatay’da hâlâ çadırda kalan depremzedeler olduğunu vurgulayan Nermin Yıldırım Kara, “Bugün, AFAD’la ilgili olarak, deprem öncesinde ve sonrasında neden bir terk edilmişlik yaşadığımızı, neden bir ızdırap içerisinde olduğumuzu sizlere biraz anlatmaya çalışacağım, biraz da AFAD’ın bütçesinden bahsedeceğim. Bugün Hatay’da 177 konteyner kentte bulunan 51.421 hanede yaklaşık 200 bine yakın yurttaşımız kalıyor, kendilerine bireysel olarak verilenler de dâhil olmak üzere 200 bin yurttaşımız var. Evet, çadır kentler yok ama çadırlarda kalmak zorunda olan insanlar var, çünkü kiracılara 3 bin lira olan kira yardımı ve ev sahiplerine ise 5 bin lira tutarında yardım verildiği için yurttaşlarımız ya barakada kalmayı ya da çadırda kalmayı tercih ediyor. Bütün depremzede yurttaşlarımız hak sahibi olmalı; 10’uncu ayın sonunda da biz bölge insanları, bölgenin milletvekilleri olarak -burada oturan- bizim AFAD Genel Başkanımızı veya Kurum müdürlerimizi bir konteyner bulabilmek için aramak zorunda kalmamalıyız.” dedi.
KİM BU KÂR AMACI GÜTMEYEN KURULUŞLAR?
AFAD’ın bütçe kalemlerindeki kâr amacı gütmeyen kuruluşlara aktarılan rakamları sorgulayan Yıldırım-Kara, “AFAD’ın bu eksikliklerini ortaya koyarken bunun dışında, bütçe kalemlerine bakmak istiyoruz. 2022 yılında kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 2 milyon 342, 2023’te 1 milyon küsur harcanmış, 2024’te ise 10 milyon lira kaynak aktarılması düşünülüyor. Şimdi, buradan sormak isteriz: Bu kâr amacı gütmeyen kuruluşlar kimlerdir? Biz depremzedeler kalıcı konutlarımızı beklerken Hatay’da 260 bine yakın konut ihtiyacı varken siz 33 bin ihale yaptıysanız; ocak ayında da 5 bin, 6 bin -veya inşallah, 10 bin diyoruz- eğer teslim edilecekse, o hâlde 10 milyon 425 bin liralık kaynak hangi kuruluşlara aktarılacak? Biz bunu bilmek istiyoruz. Biz diyoruz ki: Esnafın borcunu ötelemeyin, silin. Belen kavşağının, yolunun Antakya’ya kadar ne zaman yapılacağını size soruyoruz. “Eşya yardımları nerede?” diyoruz. “Mükellefler için tuttuğumuz tutanaklarda zayi olan malların bedeli nerede?” diyoruz. Ama siz bize diyorsunuz ki: ‘Biz, bütçeden 10 milyon 425 bin lira kurumlara, hayır kurumlarına kaynak aktaracağız.’ Şimdi, bu bütçede en yüksek payı alan AFAD 671 milyar ancak 2025’te yüzde 97’ye tekabül edecek bir oranda bir azalış gösteriyor. Çok merak ediyorum, neden? O hâlde, mantıken şunu düşünmeye çalışıyorum: Acaba siz 2024 yılında her şeyi bitirmiş mi olacaksınız? Yani Türkiye’nin yüzde 70’inin aktif fay hatları üstünde olduğu, deprem bölgesi olan Türkiye’de AFAD 2024’te her şeyi bitirmiş mi olacak? Çünkü buna biraz çekinceli bakıyorum. Bunu yine AFAD’ın kendi faaliyetleriyle alakalı yapmış olduğu raporlardan sizlere örneklemek isterim. Lojistik, koordinasyonsuzlukları, bütçe arasındaki plansızlıkları, iş gücü arasındaki plansızlıkları zaten AFAD kurumu kendi faaliyet raporlarında kendi itiraflarını yapmış oluyor” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.