KARACA’NIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Ekim 2022 - 20:57

KARACA’NIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

KARACA’NIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Son Güncelleme :

08 Mart 2019 - 17:30

Bu Haber 15 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Karaca mesajında şu ifadelere yer verdi;
“8 Mart 1957 yılında Amerika’nın New York kentinde 40.000 Tekstil işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemeleriyle bir tekstil fabrikasında greve başladılar.
Ancak yerel güvenlik güçlerinin işçileri fabrikaya kilitlemesi, barikatlar kurması işçilere saldırması ve arkasından fabrikada yangın çıkması neticesinde 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenlerine yüzbinler katıldı.
26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag 2.Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857 tarihinde Tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.
Ancak Amerika Birleşik Devletlerinde 1960’lı yılların sonunda kutlanmaya başlamasıyla daha güçlü gündeme gelmeye başladı.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.
Türkiye’de ise 8 Mart Kadınlar Günü ilk kez Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 1921 yılında Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. Kadılar insanlığın devamı için olmazsa olmazıdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Kadın Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır.
Kadınlar toplumumuzun mimarlarıdır. Bir toplumun gelişmesi değişmesi ve aile yapısı tamamen kadına bağlıdır ne yaparsak yapalım asla onların hakkını ödeyemeyiz.
Peygamber efendimiz (sav)in dediği gibi cennet Annelerin ayaklarının altındadır. Sözüde kadınların değerini ortaya koymaktadır.
Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır.
Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıkları ile onurlandığımız ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten yetiştiren, bizi biz yapma yolunda ve yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın ve Dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yürekten kutluyorum.” Dedi.
Karaca daha sonra Ticaret Borsası ve Ticaret ve Sanayi Odasında görev yapan kadın personelin gününü kutlayarak çiçek verdi.

????????????????????????????????????

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.