KARDEŞ ŞEHİRLE OMUZ OMUZA EĞİTİM ATAĞI SÜRDÜRÜLÜYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2021 - 15:49

KARDEŞ ŞEHİRLE OMUZ OMUZA EĞİTİM ATAĞI SÜRDÜRÜLÜYOR

KARDEŞ ŞEHİRLE OMUZ OMUZA EĞİTİM ATAĞI SÜRDÜRÜLÜYOR
Son Güncelleme :

03 Ekim 2017 - 8:26

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), Hatay’ın kardeş kenti Aalen iş birliğiyle Reyhanlı Ecyel Alhadis Geçici Eğitim Merkezi yanındaki alanda kısa zaman önce temeli atılan spor sahasının açılışını yaptı.
30 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen spor sahasının açılış törenine HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra Hatay Valisi Yardımcısı Orhan Mardinli, Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler, HBB Başkan Vekili Selim Matkap, HBB Genel Sekreteri Prof.Dr. Mehmet Maden, HBB daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
Açılışta konuşan Başkan Savaş, ” Atılacak ilk adımlar gidilecek kilometrelerce yolun başlangıcıdır. 24 derslik bu okulu yapmak için yalnızca Aalen değil Stuttgart da çaba harcadı ve 1 milyon 200 bin TL katkı sağlandı. Tüm Stuttgart ve Aalen halkına canı gönülden teşekkür ediyorum. Okulumuz için bize arazi veren Reyhanlı Belediyesi’ne de çok teşekkür ediyorum. Belediyeler anne şefkatiyle bu işe el attılar. Biz biliyoruz ki kalem tutan eller silah tutan ellerden daha kıymetlidir. Kalem tutan ellere destek verdikleri için Aalen Belediye Başkanı’na ve beraberindeki heyete teşekkür ediyorum. Farklı düşüncelere,dinlere sahibiz ama hepimizin ortak paydası insan sevgisidir. Savaşı durduracak olan bu tip spor alanlarıdır. Spor alanları çocuklar için çok önemli çünkü sağlıklı beyin sağlıklı vücutta bulunur. Bu nedenle sağlıklı bireylerde fitne fesat olmaz. Spor sahalarımız çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler de açılışta yaptığı konuşmada,”Bugün hem Aalen hem Hatay halkı hem de Suriyeliler için çok özel bir gün. Suriyeli çocuklar 1 senedir bu okulda eğitim görüyorlar. Ve gelecek için güzel bir bakış açısı kazanıyorlar. Şimdi ise bu spor sahalarıyla çocuklara eğlenceli zaman geçirebilecekleri ve spor yapacakları bir alan kazandırıyoruz. Bu sahaların yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Vali Yardımcısı Mardinli, ” Türk milletinin yardımseverlik anlayışıyla biz hem Hatay’da hem de Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan Suriyelilere misafir olarak bakıyoruz. Hem kazandırılan okul hem de spor sahası için tüm kamu kuruluşları adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çocukların eğitiminin önemine inanıyorum. Eğer bu çağdaki çocuklara yeterli eğitim verilmezse bu çocuklar kayıp nesil olur. Ve bu nesiller kötü niyetli gruplarca kullanılabilir. Bu da hem Türkiye’yi hem de Avrupa’yı olumsuz etkiler. Bu okulun yapılmasında başta Alman heyeti ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamalarına bulundu.
Konuşmaların ardından sahaların açılışı gerçekleştirildi. Alman heyeti ve Başkan Savaş yapılan yeni spor alanında çocuklara futbol topu hediye ederek onlarla oyun oynadı. Çocukların gözlerindeki mutluluk ve gülümsemeleri açılışa renk kattı.
Alman heyet açılışın ardından geçici eğitim merkezini gezerek Hatay’ın tarihi mekanlarını ziyaret etti.
10472033F0BDFD4-0E51-4F1A-8C1B-133375513FF5
104728189DDED37-4329-4B2C-8792-782B34A20D7A

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.