Kaşıkçı, Hatay için söz aldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 09:10

Kaşıkçı, Hatay için söz aldı

Kaşıkçı, Hatay için söz aldı
Son Güncelleme :

10 Aralık 2019 - 9:05

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

MHP Milletvekili Kaşıkçı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne yapılan itirazlar ve komisyon görüşleriyle ilgili konuştu. Türkiye’nin Doğu ile Batının kesişim noktası olduğunu belirten Kaşıkçı, “Bu coğrafi konumumuz her alanda olduğu gibi ulaştırma alanında da birtakım fırsatları beraberinde getirmektedir. Ülkemize düşense bu fırsatları iyi görüp ülke menfaatlerine projeler üretmektir” dedi.
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı Türkiye’nin önemli Kamu İktisadi Teşebbüsü’den (KİT) olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün 2011-2016 yıllarına ait bölümleriyle, raporların bu bölümlerine yapılan itirazlar ve Komisyon görüşüyle ilgili olarak Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda konuşma yaptı.
Kaşıkçı, 12 Aralık 2018 tarihinde komisyonda vermiş olduğu “Hatay Havalimanı’nın adının Tayfur Sökmen Havalimanı olarak değiştirilmesi” yönündeki önergeyi hatırlatarak bakanlığın değerlendirmesini beklediklerini ifade etti Kaşıkçı konuşmasında şunlara değindi;
“Devlet Hava Meydanları İşletmesinin tartışıldığı bir toplantıda Hatay Milletvekili olarak Hatay Havalimanı’nın isminin “Hatay Tayfur Sökmen Havalimanı” olmasını teklif etmiştim. Bu teklifim üzerine Komisyonda bulunan tüm partili arkadaşlar bu teklifimize “Evet” cevabı verdiler. Bunun üzerine Sayın Komisyon Başkanımız bu teklifi bireysel bir tekliften çıkarıp bir Komisyon teklifi hâline getirmeyi bizlere önerdi ve o gün Komisyonda olan bütün milletvekillerinin imzasıyla bir tutanak hazırlandı.
Biz o gün Hatay ilimize hizmet vermekte olan havalimanının “Tayfur Sökmen Havaalanı” olarak değiştirilmesi hususunda Komisyonumuzun tavsiye kararının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne iletilmesini arz ve teklif etmiştik. Bu teklif önemli bir teklifti çünkü Komisyondaki tüm milletvekillerinin ortaklaşa imza altına aldığı ve Sayın Başkanımızın da ilk imzayı attığı bir teklifti.
Gönlümüz bu çok kıymetli bir Komisyon, fikir birliğiyle bir havalimanının isminin değişmesi noktasında bir karar vermiş olmasını arzu ediyordu. Hatay Cumhuriyeti’nin ilk ve son Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in isminin. Hatay havalimanına eklenmesi teklifimize Bakanlıktan bir cevap verilmesini de bekliyorum”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.