KAŞIKÇI, “ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ ENDİŞELİ” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Ocak 2022 - 06:09

KAŞIKÇI, “ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ ENDİŞELİ”

KAŞIKÇI, “ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ ENDİŞELİ”
Son Güncelleme :

25 Haziran 2021 - 9:11

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Zeytinyağı üreticilerinin fiyatların aşağı düşeceği noktasında endişele rinin bulunduğunu söyledi.
Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunlarını dile getiren Kaşıkçı, “Afrin’den gelen zeytinyağı sıkı bir şekilde denetlenmeli ve zeytin destekleme rakamları da arttırılmalı. Hatay zeytin sektöründe ülkenin en önemli şehirlerinden biri. sofralık zeytin üretiminde Türkiye’de üçüncü, zeytinyağı üretiminde ise dördüncü sırada yer alıyor” dedi.
AFRİN ZEYTİNYAĞI DENETLENMELİ
Afrin’den gelen zeytinyağının iç piyasada problemlere yol açtığının altını çizen Kaşıkçı, yerli zeytinyağı üreticilerinin fiyatların aşağı düşeceği noktasında endişeli olduklarını belirtti ve bu konuda üreticilerin haklı olduğu nu söyledi.
Afrin’den gelen zeytinyağının iyi denetlenmesi gerektiğini ifade eden Kaşıkçı, “Afrin’den yüklü miktarda zeytinyağı geldiğinde iç piyasada bir problem oluyor. Zeytinyağının bu kadar fazla olduğu bir ortamda yerli zeytinyağı üreticilerinin fiyatların aşağı düşeceği noktasında endişesi var. Bunda da haklılar. Vatandaşlarımız Afrin’den gelen zeytinyağının iyi bir denetimden geçirilmesini istiyor” sözlerini kullandı.
BAKANLIĞIMIZ DAHA FAZLA DESTEK VERMELİ Zeytin destekleme rakamları noktasında bakanlıktan artış yapmasını beklediklerini dile getiren Kaşıkçı, devlet desteğinin artması halinde zeytin ve zeytinyağı üretiminde de aynı oranda bir artış yaşanacağına vurgu yaptı. Kaşıkçı, “Üreticilerimiz gümrük kapısında son teknolojilerle donatılmış bir laboratuvar kurulması ve bu yağın iyi bir şekilde analiz edilmesini talep ediyorlar. Zeytin ile ilgili destekleme rakamlarında bakanlığımızdan bir artış bekliyoruz. Vatandaşlarımızın daha fazla zeytincilikle uğraşmasının, daha fazla zeytin ağacı dikmesinin bu ürüne devlet tarafından belirlenen destekleme rakamlarıyla doğru orantılı olarak artacağına inanıyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.