KAYMAKAM ÇOBANOĞLU, “SU SORUNU DÜNYANIN SORUNU” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2022 - 02:15

KAYMAKAM ÇOBANOĞLU, “SU SORUNU DÜNYANIN SORUNU”

KAYMAKAM ÇOBANOĞLU, “SU SORUNU DÜNYANIN SORUNU”
Son Güncelleme :

08 Aralık 2017 - 8:43

Bu Haber 17 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı’da Halk Eğitim Merkezinde, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde ziraat mühendisleri tarafından verilecek olan Basınçlı Sulama Sistemleri eğitim kursları başladı.
Eğitim kurslarını yerinde inceleyen Kaymakam Fatih Çobanoğlu dünyanın en büyük sorunlarından birinin su olduğunu söyledi.
Su sorununun son yıllarda daha çok hissedilmeye başladığının altını çizen Kaymakam Çobanoğlu su ve su kaynaklarının muhafaza eden ve etkin kullanan toplumların dünyadaki gıda ve tarımda yerini sağlamlaştıracağına işaret etti.
BASINÇLI SULAMA SİSTEMİNİ KULLANANLARIN SAYISI ARTTI
Reyhanlı’da tarla içi basınçlı sistemlerinde artış olduğu söyleyen Kaymakam Çobanoğlu bunun nedeninin ilçedeki su kaynaklarının kısıtlı olmasından ötürü yüzey sulamada su kaybı, yüksek enerji ve işçilik giderlerinin fazlalığı olduğunu aktardı Bir diğer sebebin ise, damla sulama yöntemiyle sulama yapılan tarım alanlarında verim artışlarının yüksek olmasının yanında, kalite artışlarına bağlı prim ödemeleri, kimyasal gübre kullanımındaki azalış, bitkilerde görülen hastalıklarda azalmalara bağlı olarak daha az pestisit kullanılmasıyla çevre kirliğinin azalması olduğunu kaydeden Çobanoğlu şöyle konuştu “Bunlara bağlı olarak basınçlı sulama sistemleri ciddi anlamda üreticilere fayda sağlamakta ve daha az su ile daha çok tarımsal alan randımanlı olarak sulanmaktadır. Reyhanlı barajının tamamlanmasından sonra bölgemizde sulama problemi de büyük ölçüde çözülecektir. Bu bağlamda; Zirai ticarette verimliliğin arttırılması için arazi toplulaştırılmasının yapılması, teşvik edilmesi, tarım ve sanayi bütünleşmesinin sağlanması gerekmektedir. Gıda tarım ve hayvancılık Bakanlığının destekleme sisteminde havza bazlı destekleme uygulamasına geçmiştir. Havza bazlı destekleme modelinde ilçemiz su sıkıntısı olan yerler içerisinde kalmaktadır. Bu kısıtlı olan yerlerde özellikle mısır gibi su ihtiyacı olan bitkilerdeki uygulanan desteklemede; tarlada damla sisteminin kurulu ve kullanıyor olması şartı aranmaktadır. İlerleyen yıllarda bu uygulamanın diğer tarımsal ürünlerde de kullanılması düşünülmektedir” dedi.
IMG-20171204-WA0023

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.