Kumlu’da süpürge kursu açıldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 22:37

Kumlu’da süpürge kursu açıldı

Kumlu’da süpürge kursu açıldı
Son Güncelleme :

17 Ocak 2020 - 9:09

Bu Haber 24 kez okunmuştur.
reklam

Kumlu ilçesi Halk Eğitim Merkezi’nde(HEM), unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin canlandırılması ve yaşatılması için açılan kursta kursiyerler süpürge yapımını öğreniyorlar.
Kumlu ilçesinde Halk Eğitim Merkezi(HEM), Müdürlüğü tarafından unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin canlandırılması ve yaşatılması amacıyla süpürge yapımı kursu açıldı.
Kursa erkek bayan 36 kursiyerin katıldığını, 40 yıllık süpürge yapımı deneyimi olan usta öğretici Hüseyin İşler, süpürge tohumunu, pamuk ekim zamanı tarlaların kenarına ektiklerini söyleyerek, zamanı geldiğinde hasat ettiklerini ve kuruttuktan sonra da sapları ile süpürge yapımına başladıklarını belirtti. İşler, “Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan süpürgeciliğin yaygınlaşması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yapılan süpürgeleri de çarşı pazarda satıyoruz” dedi.
Açılan süpürge kursu erkek-bayan 36 kursiyer katılıyor. Kursiyerler, bir meslek sahibi olmanın heyecanı ile usta öğreticileri ile süpürge yapmayı öğreniyor.
ERKEKLER SÜPÜRGE YAPIYOR, BAYANLAR SÜSLÜYOR
Süpürge kursuna katılan erkek kursiyerler, küçük ve büyük boyda, çeşitli ebatlarda süpürge yaparak öğrenip meslek sahibi olurken, kadın kursiyerler ise yapılan süpürgelere nazarlık-boncuk takarak süslüyorlar.
Kumlu HEM Müdürü, Hüseyin Duman Yurtsever, ilçede açtıkları kurslarla kursiyerleri birer meslek sahibi olmaları için çaba gösterdiklerini söyledi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.