‘Küncülü Helva’ Tezgahlarda! « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2021 - 15:14

‘Küncülü Helva’ Tezgahlarda!

‘Küncülü Helva’ Tezgahlarda!
Son Güncelleme :

13 Nisan 2021 - 9:02

Bu Haber 12 kez okunmuştur.
reklam

Gastronomi kenti Hatay’da, Ramazan’ın habercisi olarak adlandırılan ‘Küncülü Helva’ tezgahlarda yerini aldı. UNESCO gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen ve mutfağındaki 600 çeşit yemek ve tatlının yanı sıra yöresel lezzetleri ile öne çıkan Hatay’da, Ramazan ayına özel hazırlanan tatlısı ‘Küncülü Helva’ tezgahlarda yerini aldı. Tahin, şeker, çöven otu ve yörede küncü olarak bilinen susamın karışımıyla ortalama 3 saatlik bir emek sarf edilerek üretilen helva, iftar sonrasında ikram ediliyor.
“HATAY’IN EN ESKİ TATLISI YENİDEN RAFLARDA”
Babasından öğrendiği küncü helva imalatını kardeşleriyle beraber devam ettirdiğini anlatan Şahap Fansa, açıklamada, küncülü helvayı sadece ramazanda yaptıklarını söyledi. Merkez ilçe Antakya’da bulunan Tarihi Uzun Çarşı’da, küncülü helva yapımını geleneksel yöntemlerle sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayan Fansa, şöyle konuştu: “Çocukluğumuzdan beri bu işi yapıyoruz, babamda bu işe çocukken başlamış. Küncülü helva Hatay’ın en eski tatlılarındandır ve en son bu işi geleneksel olarak yapan bir biz varız. Küncülü helva ramazandan ramazana yapılıyor sadece.”
“400-500 YILDIR ŞİFA NİYETİNE TÜKETİLİYOR”
Küncülü helvanın içerisinde bulunan çöven kökünün mide dostu olduğunu aktaran Fansa, “Yıllardır ustalarımız sadece ramazandan ramazana yapmış. Küncülü helva çöven kökünden yapılıyor, çöven kökü mide dostudur, bağırsaklara çok iyi geldiği doktorlar tarafından söyleniyor. Yaklaşık 400-500 yıldır şifa niyetine yeniliyor” diye konuştu.
“HATAYLILAR, KÜNCÜLÜ HELVA OLMAZSA RAMAZANIN GELDİĞİNİ ANLAMAZ”
Geleneği sürdürürken kar amacı gütmediklerinin altını çizen Şahap Fansa, “Bu işin kar amacı olsa 12 ayda da yapılır. Kar amacımız yok ve Hataylılar bu helvayı görmezse ramazanın geldiğini anlamaz. Sırf bundan dolayı bu geleneği sürdürüyoruz. Allah izin verirse bu mesleği çocuklarımıza ve torunlarımıza öğretip devam ettirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.
“KADIN ELİ DEĞMEZSE LEZZETİ OLMAZ”
Evlatları ve eşiyle beraber bu mesleği sürdüren Hatice Fansa ise “11. ayın sultanı geldi. Küncülü helvayı her yıl ramazan ayında yapıyoruz. Kadın eli değmezse lezzeti olmaz” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.