Kuşatma altındaki Doğu Guta’ya bin adet gıda kolisi « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Eylül 2021 - 17:35

Kuşatma altındaki Doğu Guta’ya bin adet gıda kolisi

Kuşatma altındaki Doğu Guta’ya bin adet gıda kolisi
Son Güncelleme :

27 Ekim 2017 - 8:41

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

2013 yılından bu yana Suriye rejimi tarafından kuşatma altında tutulan Doğu Guta’da İHH İnsani Yardım Vakfı bin adet gıda kolisi dağıtacak.
Suriye’nin Şam kenti kırsalında bulunan ve 5 yıldır rejim tarafından kuşatma altında tutulan Doğu Guta bölgesine yönelik gıda ve ilaç ambargosu devam ediyor. Yaklaşık 400 bin sivilin yaşadığı Doğu Guta’da yeni doğan bebekler ihtiyaç duydukları besin ve ilaçları alamadıkları için hayatlarını kaybediyor.
Doğu Guta’ya Suriye rejimi tarafından uygulanan kuşatmanın daha da ağırlaştırılması üzerine açlıktan ölümler yaşanmaya başlandı. İHH İnsani Yardım Vakfı, acil yardım çalışmaları kapsamında Doğu Guta bölgesinde bin adet gıda kolisi dağıtacak.
İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, ‘’Doğu Guta, Suriye rejimi tarafından 5 yıldır ölüme terk ediliyor. Kuşatma ağırlaşarak devam ediyor. Gıda ve ilaç gibi hayati öneme sahip ihtiyaçlar ambargo nedeniyle temin edilemiyor. Bu durum maalesef can kayıplarına neden oluyor. Bu bölgede şu anda 400 bin sivil yaşıyor. Siviller açlık ve ölümle karşı karşıya kaldılar. Son günlerde besin ve ilaç ihtiyaçları karşılanamadığı için bebek ölümleri de başladı.’’ diye konuştu.
Doğu Guta’ya yardım ulaştırmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Tosun, ‘’İHH İnsani Yardım Vakfı olarak 5 yıldır Doğu Guta’ya insani yardım ulaştırıyoruz. Bölgenin kuşatma altında bulunması nedeniyle içeriye ayni yardım gönderemiyoruz. Bölgede bulunan ekiplerimiz nakdi olarak gönderilen yardımları ihtiyaç kalemlerine göre ayni olarak temin ediyorlar. Son süreçte de Doğu Guta’daki mazlumları yalnız bırakmayacağız. İlk etapta bölgede bin adet gıda kolisi hazırlayarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtacağız. Bunun haricinde bölgede bir aşevimiz bulunuyor. Maalesef erzak sıkıntısı nedeniyle yemek pişiremiyoruz. En kısa sürede aşevimizi de hizmete açarak Doğu Gutalı siviller için sıcak yemek çıkartmayı ümit ediyoruz.’’dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.