Meyve Sineği Tehdidi « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

3 Ağustos 2021 - 14:17

Meyve Sineği Tehdidi

Meyve Sineği Tehdidi
Son Güncelleme :

13 Ekim 2020 - 9:22

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Altınözü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üreticilere Akdeniz meyve sineği uyarısı yapıldı.
Yapılan açıklamada, “Akdeniz meyve sineği; turunçgiller, nar, incir, şeftali, Trabzon hurması, kayısı, elma, armut gibi birçok meyve üzerinde beslenerek zarar vermektedir. Akdeniz meyve sineği ile mücadele ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir.
Altınözü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kontrol amacıyla ilçemizde çeşitli yerlere asılan tuzaklarda yoğunluğun arttığı gözlemlenmiş ve Akdeniz Meyve Sineği ile toplu mücadele etmek zorunlu hale geldi. Akdeniz Meyve Sineği yoğunluğunu azaltmak için nar başta olmak üzere tüm meyve ağacı olan değerli üreticilerimizin şu tedbirleri alması gerekmektedir.
HASAT SONRASI !
Meyve bahçesi sahipleri bahçelerini sıklıkla kontrol ederek ağaç altına düşen meyveleri toplayarak siyah renkli poşetlere koyup 3 gün güneşte bekletmeleri ve daha sonra gömerek imha etmeleri gerekmektedir. Hasat sonrasında ağaç üzerinde meyve bırakılmamalıdır. Hasattan sonra ve ilkbaharda bahçe sürümü yapılmalıdır. Ayrıca nar ekşisi yapılırken nar ekşisi için kullanılamayacak derecede bozulmuş çürümüş meyveleri ve artıklarını da siyah poşetlerde güneşte 2-3 gün bekletilmesi ve sonra gömülmesi yoğunluğu azaltacaktır. Bu tedbirleri tüm bahçe sahipleri uyguladığında yoğunluk azalacak zarar oranı düşecek ve önümüzdeki yıl daha verimli ürünler alacağız.
PARA CEZASI
Bu tedbirleri almayan üreticilerimize idari para cezası uygulanabileceğini hatırlatır, idari para cezası uygulanmaması için bahçe temizliğinin titizlikle yapılmasını tavsiye eder, bol kazançlar dileriz” ifadelerine yer verildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.