MİLLETVEKİLİ ERTEM, BARAJLARI MECLİSE TAŞIDI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2022 - 08:49

MİLLETVEKİLİ ERTEM, BARAJLARI MECLİSE TAŞIDI

MİLLETVEKİLİ ERTEM,  BARAJLARI MECLİSE TAŞIDI
Son Güncelleme :

12 Ağustos 2016 - 9:16

Bu Haber 13 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, Orman ve Su İşleri Bakanlığının cevaplamasını istediği Barajlar konusunda TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
CHP Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, soru önergesinde şu soruları sordu:
SORU 1. Kılavuzlu Barajından Hatay’a su taşıyacak olan su nakil hattının ve 86 kilometrelik ana kanalın ne zaman bitirilip hizmete alınacağını öngörüyorsunuz? Neden gecikme olmuştur?
SORU 2. Kılavuzlu Barajından su taşıyacak tünelleri ve ana kanalı yapan müteahhit firmalar hangileridir? İhale şartlarına göre inşaatın ne zaman bitirilmiş olması gerekmektedir? İnşaat zamanında bitirilmediğine göre cezai müeyyide uygulanmış mıdır?
SORU 3. Reyhanlı Barajının bitirilmesi için öngördüğünüz tarih nedir? Bu tarih daha önce açıklanmış tarihten farklı mıdır? Farklı ise bunun nedeni nedir?
SORU 4. Reyhanlı Barajını inşa eden müteahhit firma hangisidir? İhale ne zaman yapılmıştır? İhale şartlarına göre inşaat bitim tarihi nedir? İnşaat bitim tarihi uzatıldı ise ihalede bu konuda cezai bir şart var mıdır?
SORU 5. Kılavuzlu Barajından su taşıyacak hattın ve Reyhanlı Barajının hizmete alımında ürün ekim ve sulama tarihleri dikkate alınmış mıdır? Reyhanlı Barjı ile kaybedilmekte olan 28 bin dönümlük tarım arazisini yok etmenin alternatif maaliyeti hesaplanmış mıdır?
SORU 6. Ve Tahtaköprü Barajının güçlendirilmesi projesinin ihalesi yapılmış mıdır? Bu projenin ne zaman sonuçlandırılacağını planlamaktasınız?
SORU 7. Menzelet ve Kılavuzlu Barajları özelleştirme kapsamına alınmış mıdır? Alınmış ise kiralayıcı şirketin sulama değil de elektrik üretimine öncelik vermeyeceğinden ve çiftçinin yeterli suyu alabileceğinden nasıl emin olabileceksiniz?
CEVAP 1-7. Orta Ceyhan menzelet 2.Merhale Projesi kapsamında Kılavuzlu ana kanalının ilk 37.800 m’lik kısmı tamamlanmış olup, Kahramanmaraş ilinde sulama yapılmaktadır. Geriye kalan 48.533 m’lik kısmın inşaatı Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı 1.Kısım adı altında devam etmekte olup 14.09.2017 tarihinde tamamlanacaktır.
Kılavuzlu Barajından kış akımları aktarılmış olup, Reyahanlı Barajı için yapılmış olan planlama çalışmalarında ürün ekimi, sulama sezonu ile tarım arazilerinin değerlendirilmesi dikkate alınmıştır. Bu proje tamamlandığında 1.060.910 dönüm zirai tarım arazisine hizmet edilerek yaklaşık 445 milyon TL gelir artışı ile 200.000 kişiye iş imkanı sağlanacaktır.
Orta Ceyhan Menzelet 2.Merhale Projesi planlama aşamasında öngörülen 54 MW kurulu gücündeki Kılavuzlu Barajı HES ile sulamadan önce yılda 248 milyon kWh, sulamanın tam gelişimi halinde ise 144 milyon kWh enerji üretileceği belirlenmiştir. HES Tesisi EÜAŞ’a 01.02.2013 tarihinde devredilmiştir.
Reyhanlı Barajı inşaatının 2017 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Taahhüt edilen bitim tarihi daha önce 15.05.2015 olup, ihaleye katılan firmaların ihaleyle ilgili itirazları ve mahkeme süreçlerinin uzaması inşaat sürecini uzatmıştır.
Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi işinin projesi 2015 yılında tamamlanmış olup, inşaat işi DSİ Genel Müdürlüğümüz 2016 yılı Yatırım Programı ve Uygulama Planına alınmıştır. 2016 yılı içerisinde ihalesinin yapılarak 2019 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.