MİLLETVEKİLİ KAŞIKÇI “HATAY’A NE TÜR YATIRIM YAPILACAK?” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 05:38

MİLLETVEKİLİ KAŞIKÇI “HATAY’A NE TÜR YATIRIM YAPILACAK?”

MİLLETVEKİLİ KAŞIKÇI “HATAY’A NE TÜR YATIRIM YAPILACAK?”
Son Güncelleme :

24 Aralık 2019 - 9:25

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, 2020 Yılı Mer kezî Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 7’nci maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi ve Grubu adına TBMM Ge nel Kurulunda konuşma yaptı.
Mecliste yaptığı konuşmasında 2020 bütçesinden Hatay’a ne kadar yatırım yapılacağını soran Kaşıkçı, “2020 yılının bütçesi konuşuluyor, şimdiden Allah hayırlı uğurlu etsin ama ben inanıyorum ki bu sıralarda oturan birçok milletvekilimiz “Acaba 2020 yılı bütçesinden kendi illerimize ne düşecek?” diye de böyle bir hesap içerisine girmiştir. İşte, o hesabı yapan milletvekillerinden biri de be nim. “Acaba 2020 yılında Türkiye’nin bütçesinden Hatay’a ne tür yatırımlar yapılacak?” Vatan şairi Namık Kemal’in dediği gibi “Fıtrat değişir sanma sakın/ kan yine o kandır.” dedi.
CANHIRAŞ BİR UĞRAŞ İÇERİSİNDE
Suriye’nin sözde bir Dışişleri Bakanının olduğunu belirten Kaşıkçı, “Canı sıkıldığı zaman ara ara televizyonlara çıkıyor veya gazetelere demeç vermek suretiyle Hatay’ın Suriye’nin bir parçası olduğunu ifade etmek için canhıraş bir uğraş içerisinde. İşte, bunu, Hatay’ı kendi ülkesinin bir parçası gibi göstermeye çalışan Suriye’nin söz de Dışişleri Bakanına, buradan, Hatay ilinin bir Milletvekili olarak bir tavsiyem var. Hatay, bedeli ödenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir parçası hâline gelmiştir.”
HATAY DİRİ VE AYAKTA
“Bu sözde iddiasını sık sık dile getiren zavallıya şu nu hatırlatmak isterim ki dün Altınözü Küncülü Boğazı’nı, Antakya Hükûmet Binası’nı, Amik Ovası’nı, Belen Geçiti’ ni İskenderun Körfezi’ni, Dört yol Karakese’yi Fransızlara ve onun paralı askerlerine dar eden Kara Mehmet Çavuşların, Kara Hasan Paşala rın, Ayşe Fitnat Hanımların, Tayfur Sökmenlerin torunları bugün de Hatay’da diri ve Allah’a şükürler olsun, ayaktadır. Vatan şairi Namık Kemal’in dediği gibi “Fıtrat değişir sanma sakın/ kan yine o kandır.” Hatay’ın kıymetli evlatları Suriye’nin bu kendini bilmez daha kendi ülkesini savunamaz Bakanının boş ve kuru gürültüsüne Allah’ın izniyle de pabuç bırakmaz.”
KAŞIKÇI YENİ BİR FORMÜL ÖNERDİ
“Bir kere, evvela başta ifade etmek isterim ki Bakanın çalışmalarını yakından ta kip ediyor ve takdir ediyoruz. Hazır, Bakanımızı buradayken seçim bölgem Hatay’la ilgili yapılması acil olan konu ları da burada ifade etmek isterim ancak Hatay’a girmeden önce sizlerle paylaşmak istediğim bir husus daha var. Bakanım, Hatay’la ilgili çeşitli zamanlarda belediye başkanlarımızla birlikte sizi ziyaret gelip birtakım taleplerde bulu nuyoruz. Teşekkür ediyorum, getirdiğimiz taleplerin birço ğuna da olumlu yanıt veriyorsunuz. Ancak öncelikle şunu ifade etmek isterim ki Hatay’daki belediyeler, bu Suriye meselesinin başlamasından önce mevcut 1,5 milyonu aşan nüfusuyla zaten altyapı sağlama noktasında birtakım problemler ve sıkıntılar yaşar ken bugün bu 1,5 milyon nüfusun üzerine, Suriye’de yaşanan meselelerden dolayı yaklaşık 500 bin Suriyeli da ha gelip ilave oldu.” dedi.
HATAY’IN NÜFUSU 2 MİLYONU AŞTI
Hatay’ın Nüfusunun 2 milyonu aştığını, tam bu noktada, bu 2 milyon nüfusa altyapı hizmetleri sağlama noktasında, belediyelerin güçlük çektiğini belirten Kaşıkçı, “Hiçbir parti ayrımı yapmadan, tüm belediye başkanları Hatay’da zaten borçları da ortadayken- eldeki imkânlarla şehri mize, ilçelerimize hizmet yapmak için çaba sarf ediyorlar. İşte, tam bu noktada, sizlerden şöyle bir talebimiz olacak: Hatay’a karşı bir pozitif ayrımcılık talep ediyoruz. Bu gün Türkiye’de yaşayan 4 milyon Suriyelinin neredeyse sekizde 1’ine Hatay ilimizde biz ev sahipliği yapıyoruz dolayısıyla bunu istemenin de son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Biz Hatay’da belediyelerin kesintilerini her aydan iki ayda bire çevirebilirsek eğer, belediye başkanlarımızın elleride altyapı konusunda, vatandaşa hizmet götürme konusunda son derece rahatlayacaktır diye düşünüyorum.” DÜNYADA 24 MEDENİYETİN 13’ÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN HATAY
Bakanım, çevre ve şehircilik konusundaki yapmış olduğunuz çalışmaları takip eden biri olarak ifade etmek istiyorum. Bugün size bir şehirden bahsetmek istiyorum. Dünyada 24 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapmış Hatay’da çok güzide bir ilçemiz var, siz de geldiniz, orayı gezdiniz Antakya ilçemiz. Dünyada 24 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapmış bir ilçemizde binlerce kültür varlığı var. Bu kültür varlıklarının ortaya çıkması için mücadele veren, sadece yerel belediyelerimiz. Özellikle son yıllarda hiçbir kültürel derinliği olmayan şehirlere bir kültürel derinlik ila ve edilip eklenerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor Oysa, bizim Hatay’da öyle bir kültür potansiyelimiz var ki bunu ortaya çıkartmak sadece belediye başkanlarının uğraşıyla olacak bir mücadele değildir. İşte, tam bu noktada, Antakya ilçemize ki bu kültür hazinemizin orta ya çıkartılması ve turizme ka zandırılmasıyla ilgili sizlerden pozitif bir ayrımcılık ve destek bekliyoruz.” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.