MİLLETVEKİLİ ŞANVERDİ: CİLVEGÖZÜ’NDEN İTHALAT VE TRANSİT TİCARET BAŞLADI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 04:58

MİLLETVEKİLİ ŞANVERDİ: CİLVEGÖZÜ’NDEN İTHALAT VE TRANSİT TİCARET BAŞLADI

MİLLETVEKİLİ ŞANVERDİ: CİLVEGÖZÜ’NDEN İTHALAT VE TRANSİT TİCARET BAŞLADI
Son Güncelleme :

21 Haziran 2019 - 15:13

Bu Haber 51 kez okunmuştur.
reklam

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ithalat ve transit ticaretin başladığının müjdesini verdi. TALEBE BAKAN PEKCAN OLUMLU YANIT VERDİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Hatay’ı ziyareti esnasında Hataylı tüccarların sıkıntılarını dile getiren ve özellikle Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan İthalat ve Transit ticarete izin verilmesi gerektiğini belirten Milletvekili Şanverdi’nin talebine Bakan Pekcan olumlu yaklaşmıştı. Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin girişimleriyle Suriye’den ithalat ve transit ticaret yapılması izniyle ilgili tüm çalışmalar tamamlandı ve 19 Haziran 2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı Resmi Sitesinde “Suriye’de Güvenlik Altına Alınan Bölgelerle Yapılacak Ticarette Gümrük Hizmetine Konu Eşya Listeleri” yayınlanarak Suriye’den ithalat ve transit ticaretine başlanmış oldu.
Hatay Milletvekili Şanverdi, “Girişimlerimiz sonucu başta Hataylı tüccarlar olmak üzere Suriye ile ticaret yapan tüm ticaret erbabına bu izinin hayırlı olmasını diliyor iznin çıkması konusunda bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın bakanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
Suriye’de Güvenlik Altına Alınan Bölgelerle Yapılacak Ticarette Gümrük Hizmetine Konu Eşya Listeleri ise Bakanlık Sitesinde şöyle açıklandı; Suriye’den ithalinde Gümrük Hizmeti verilebilecek eşya listesi: Anason, Arpa, Ayçiçeği, Badem, Bakla, Buğday, Çörekotu, Defne Yaprağı, Kimyon, Kiraz, Kişniş, Külçe Metal, Mahlep, Mercimek, Nohut, Pamuk, Pirinç, Sarımsak ve Susam.
Suriye’den transitinde Gümrük Hizmeti verilmeyecek eşya: Hurda Metal Suriye’ye İhracı veya Suriye’ye transitinde gümrük hizmeti verilmesi izne tabi olan eşya: Hazır betonarme malzeme, İnşaat demiri, İş Makinası, Pikap ve kamyonet ve suni gübre. Suriye’ye ihracında veya Suriye’ye transitinde gümrük hizmeti verilmeyecek eşya listesi: Amonyum nitrat, Cep telefonu, Cinsel Uyarıcı hap, çay, elektrikli ve adi kapsül, emniyetli fitil, Etil asetat, Havalı tüfek saçması, karpit, kripto yüklenebilme özelliği olan telsiz, potasyum nitrat, şeker, sigara.
SALİH ARSLAN’DAN TEŞEKKÜR
Ortadoğu Gümrükleme Şirketinin sahibi işadamı Salih Arslan da, gazetemiz aracılığıyla ithalat ve transit ticaretin başlaması dolayısıyla hem Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a, hem de Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’ye teşekkür etti. İşadamı Salih Arslan, uzun süredir kapının açılmasını beklediklerini belirterek, her zaman kendilerini dinleyen ve konunun başından itibaren desteklerini esirgemeyen Milletvekili Şanverdi’ye minnettar olduklarını, Bakan Pekcan’ın da desteğine teşekkür ettiklerini söyledi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.