MİLLETVEKİLİ YAYMAN ‘OVADAKİ SUYUN 1 AYDA ÇEKİLMESİ BEKLENİLİYOR’ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 22:22

MİLLETVEKİLİ YAYMAN ‘OVADAKİ SUYUN 1 AYDA ÇEKİLMESİ BEKLENİLİYOR’

MİLLETVEKİLİ YAYMAN ‘OVADAKİ SUYUN 1 AYDA ÇEKİLMESİ BEKLENİLİYOR’
Son Güncelleme :

16 Nisan 2019 - 9:15

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, bölge halkının sorunlarını yerinde incelemeye ve çözüm üretilmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Yayman, bu kez DSİ yetkilileriyle taşkın yaşanan bölgelere giderek buradaki suyun tahliyeleri konusunu ele aldı.
Halen 155 bin dönüm arazinin sular altında olduğu Amik Ovasında suyun tahliye çalışmaları sürüyor. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, DSİ 63. Şube müdürü Mehmet Ekinci, Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ‘le beraber DSİ tarafından sürdürülen çalışmaları inceledi.
Bu yıl çok büyük tabiat faciasının yaşandığına dikkat çeken DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci “ Bu yıl yağışlar çok yüksek oranda gerçekleşti. Tahtaköprü barajına geçtiğimiz yıllarda gelen su seviyesi 80 milyon m3 iken bu yıl 600 milyon m3’e kadar ulaştı. Yine, Reyhanlı barajına Afrin’den gelecek su miktarı 21 milyon lira hesaplanırken, 300 milyon m3 geldi. Bu nedenle , ovaya sık sık barajlardan su bırakılma zorunluluğu oluştu.”dedi.
Şu an halen 155 bin dönüm arazi sular altında bulunduğuna dikkat çeken Ekinci” Ovadaki suyun tahliyesi için kanallarda çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Herhangi bir yağış olmaması halinde 1 ay içerisinde ovadaki suyun çekilmesini tahmin ediyoruz.” dedi.
DSİ 63. Şube Müdürünün çalışmalar hakkındaki açıklaması ardından bir konuşma yapan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman “ Halen sürdürülmekte olan Tahtaköprü barajı ile Reyhanlı barajı tamamlandığında bir daha böylesine taşkınlarla karşılaşmayacağız. Konuyla ilgili tüm tedbir ve çalışmalarımız devam etmektedir. Yazın susuzluğu kışın sel baskınını ortadan kaldıracak çalışmalar konusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerekli ödeneklerin çıkartılması konusunda talimatlarını vermişlerdir. İnşallah, bundan sonra bu tür tabiat facialarını yaşamayız.” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.